ରୋଗୀମାନଙ୍କର ଖୋଲିଗଲା ଭାଗ୍ୟ, ଅପେକ୍ଷା ନ କରି ମଧ୍ୟ ୧୬୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଗଲା କରୋନା ଟୀକା, ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ମାମଲା

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛନ୍ତି, ସେହିପରି ଅନ୍ୟପଟରେ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୬୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦେଇଦିଆଗଲା | ୱାଶିଂଟନ‌ର କେସର ପରମାନେଣ୍ଟ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରାତାରାତି ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ବର୍ଗ ବିନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ବିରଳ ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି |

ଟୀକାକରଣର ବିରଳ ସୁଯୋଗ :-

ବାସ୍ତବରେ ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ‌ର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଖରାପ ହେବା ପରେ କରୋନା ଟିକାକୁ ବାହାରେ ରଖିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଥିଲା | ଯଦି ଏହି ଟିକା ଯଥାଶୀଘ୍ର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇନଥାନ୍ତା, ତେବେ ଏହା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ଫିଙ୍ଗିବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାତିସାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ରାତି ୧୧ ଟା ସମୟରେ ସହରର ଅନ୍ୟ ଦୁଇଟି ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଏବଂ ଅନଲାଇନ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଏବଂ ବିରଳ ସୁଯୋଗ ଅଟେ |

Google

ହସ୍ପିଟାଲ ବାହାରେ ଲାଗିଲା ଭିଡ :-

ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ କିଛି ମିନିଟରେ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ବାହାରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲାଗିଗଲା ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୩.୩୦ ବାଜିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିଦର୍ଶକ ରୋଗୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ବିଶ୍ରାମ ନେଉଥିଲେ ତ ଆଉ କେତେକ ଲୋକ ବାସନ ଧୋଉଥିଲେ | କେହି କେହି ରିଲାକ୍ସ ହୋଇ ଖବର ଦେଖୁଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖିଲେ ଯେ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଏହି ବିରଳ ସୁଯୋଗ ଅଛି, ସେତେବେଳେ ସେ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ପାଖକୁ ଦୌଡ଼ିଥିଲେ | ଏକ ଦମ୍ପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ଠିକ ସେହି ସମୟରେ ହଠାତ ସେମାନଙ୍କ ଝିଅ ଦୌଡ଼ି ଆସି କହିଲା, ଆମର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ, ତେଣୁ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସିଛି ଏବଂ ଆମେ ତୁରନ୍ତ ହସ୍ପିଟାଲ ଯିବାକୁ ବାହାରିଗଲୁ |

ଏହି କାରଣରୁ କରିବାକୁ ପଡିଲା ଟୀକାକରଣ :-

ବାସ୍ତବରେ ଏହି ହସ୍ପିଟାଲରେ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଖରାପ ହେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ସ୍ୱୀକୃତ କରୋନା ଟିକାକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ |

ଏପରି କରାଯାଇ ନଥିଲେ ବର୍ବାଦ ହୋଇ ଯାଇଥାନ୍ତା ଟୀକା :-

ସିଆଟେଲ ହସ୍ପିଟାଲର ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ମିଡ଼ିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ପୁରୁଣା ରୋଗୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଟିକା ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ଏହା ଥିଲା ଯେ ଟୀକା ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ |

Google

ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ :-

ଟିକାକୁ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ଦୁଇଟି ହସ୍ପିଟାଲଗୁଡ଼ିକରୁ ଏକ ସ୍ୱିଡେନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ କେଭିନ ବ୍ରୁକ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ” ଆମେ ଥକି ଯାଇଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହି ଭଲ ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରେରିତ ହେଲୁ | ରେଫ୍ରିଜରେଟର ଏବଂ ଫ୍ରିଜରର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଠିକ ଭାବରେ କାମ କରୁନଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *