ବ୍ରଶ କରିବାର ସଠିକ ଉପାୟ କିପରି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କେତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାନ୍ତକୁ ସଫା କରିବା ଉଚିତ, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ଓରାଲ ହେଲ୍ଥ ଅର୍ଥାତ ପାଟିର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସଫା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଅଟେ | କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପାଟିକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ସଫା ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ହୃଦଘାତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ? ତେଣୁ, ଆପଣ ଫିଟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପାଟି ସଫା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ | କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହିପରି ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ ଅଧିକ ଘଷନ୍ତି କିମ୍ବା ବ୍ରଶକୁ ବହୁତ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାନ୍ତକୁ ଘଷନ୍ତି ଏହା ଭାବି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଦାନ୍ତ ସଫା ଏବଂ ଧଳା ହୋଇଯିବ | କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ଏହା ହେଉଛି ଯେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ରଶ ସହିତ ଜଡିତ ସାଧାରଣ ତ୍ରୁଟି ଅଟେ |

ବ୍ରଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲାଭ :-

– ସଠିକ ଭାବରେ ବ୍ରଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରେ ପ୍ଲେକ ସମସ୍ୟା ହୁଏ ନାହିଁ |

– ଦାନ୍ତରେ କ୍ୟାଭିଟି ହେବାରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ |

– ଦାନ୍ତ ସହିତ ଜଡିତ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

– ଓରାଲ କ୍ୟାନ୍ସରର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ କମ ହୋଇଯାଇଥାଏ |

ଦାନ୍ତକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ବ୍ରଶ କରିବା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ସାଧାରଣ ତ୍ରୁଟି ଅଛି, ଯାହାକୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରତିଦିନ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରିଥାଉ | ତେଣୁ ବ୍ରଶ କରିବାର ସଠିକ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହୁଛୁ |

Google

୧- କେତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ରଶ କରିବା ଉଚିତ ?

ଆମେରିକୀୟ ଡେଣ୍ଟାଲ ଆସୋସିଏସନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଦିନକୁ ୨ ଥର ବ୍ରଶ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଦାନ୍ତକୁ ୨ ମିନିଟରୁ ଅଧିକ ସଫା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | ଯଦି ଆପଣ ୨ ମିନିଟରୁ କମ ସମୟ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଦାନ୍ତରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ପ୍ଲେକକୁ ହଟାଇ ପାରିବେନାହିଁ | ୨୦୦୯ ର ଏକ ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ବ୍ରଶ କରିବାକୁ ମାତ୍ର ୪୫ ସେକେଣ୍ଡ ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି | ବହୁତ ଲୋକ ଏପରି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବ୍ରଶ କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ନିଅନ୍ତି, କାରଣ ସେମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଦାନ୍ତକୁ ଘଷନ୍ତି | ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତର ଏନାମେଲ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ |

୨- କେଉଁପରି ଟୁଥ ବ୍ରଶ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ?

ନିଜର ଦାନ୍ତକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସଫ୍ଟ ବ୍ରିସଲସ ଟୁଥ ବ୍ରଶର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ | ଅତ୍ୟଧିକ କଠିନ ବ୍ରିସଲସ ବ୍ରଶ ହେତୁ କେବଳ ଦାନ୍ତର ଏନାମେଲ ଖରାପ ହୋଇନଥାଏ ବରଂ ଦାନ୍ତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଯଦି ବ୍ରଶର ବ୍ରିସଲସ ବା କଣ୍ଟା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ, ତେବେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ତୁରନ୍ତ ବଦଳାଇବା ଉଚିତ |

୩- କେଉଁ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ?

ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ଫ୍ଲୋରାଇଡର ସଠିକ ପରିମାଣ ଥାଏ | ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ଟୁଥପେଷ୍ଟରେ 1350 ପିପିଏମ ଫ୍ଲୋରାଇଡ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ୬ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଟୁଥପେଷ୍ଟରେ 1000 ପିପିଏମ ଫ୍ଲୋରାଇଡ ରହିବା ଉଚିତ | ୩ରୁ ୬ ବର୍ଷର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଟର ଦାନା ପରି ପରିମାଣର ଟୁଥପେଷ୍ଟ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ |

୪- ବ୍ରଶ କରିବାର ଠିକ ସମୟ କେତେବେଳେ ?

କିଛି ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଖାଇବା ପରେ ବ୍ରଶ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର, ସକାଳେ ଥରେ ଏବଂ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଦାନ୍ତକୁ ସଫା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଏହାବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅମ୍ଳୀୟ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ପାନୀୟ ସେବନ କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ବ୍ରଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏସିଡ କାରଣରୁ ଦାନ୍ତର ଏନାମେଲ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବ୍ରଶ କରିବା ସମୟରେ ବାହାର ହୋଇଯାଏ |

Google

୫- କ’ଣ ମାଉଥୱାଶ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ?

ଯଦି ଆପଣ ଏପରି ମାଉଥୱାଶ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଫ୍ଲୋରାଇଡ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଦାନ୍ତ କ୍ଷୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ବ୍ରଶ କରିବାପରେ ତୁରନ୍ତ ମାଉଥୱାଶ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | କାରଣ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରେ ଦାନ୍ତରେ ଯେଉଁ ଫ୍ଲୋରାଇଡ ଜମା ହୋଇଥାଏ, ମାଉଥୱାଶ ତାହାକୁ ସେଠାରୁ ନେଇଯାଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ମାଉଥୱାଶ କରିବାପାଇଁ ଅଲଗା ସମୟ ବାଛନ୍ତୁ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *