ଇଣ୍ଡିଆନ ଜଷ୍ଟିସ ସର୍ଭେ: ଲୋକଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦେବାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ୧ ନମ୍ୱର,ଦେଖନ୍ତୁ ଓଡିଶାର ସ୍ଥାନ କେଉଁଠି ?

ନ୍ୟାୟ ଦେବାର ମା-ନଦ-ଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟର ଭାରତ ଜଷ୍ଟିସ ରି-ପୋ-ର୍ଟ(ଆଇଜେଆର)ର ଦ୍ଵିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ମାନ୍ୟତାକୁ ପୁଣି ଯୋଗ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି। ତ୍ରିପୁରା ଏକ ଛୋଟ ରାଜ୍ୟ ଅନୁସାରେ ତାଲିକାରେ ବିଜୟ କରିଛି। ଗୁରୁବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ IJR ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟା-ୟ ଦେବାରେ ସେମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଧାରରେ ଭାରତକୁ ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟ-ତା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି IJR ରି-ପୋ-ର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୧୮ଟି ବୃହତ ରାଜ୍ୟ, କିଛି ମଧ୍ୟମ ଆକାରର ରାଜ୍ୟ ଓ ୭ଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ରାଜ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Google

୧୪ମାସର ଅନୁ-ସନ୍ଧା-ନ ଅନୁସାରେ, IJR ୨୦୨୦ସମସ୍ତଙ୍କର ନ୍ୟାୟକୁ ଫଳପ୍ରଦ ଭାବେ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି। ନ୍ୟା-ୟର ୪ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ହେଉଛି, ପୋ-ଲି-ସ,ନ୍ୟା-ୟପା-ଳିକା, ଜେ-ଲ ଓ ଆ-ଇ-ନ ସହାୟତା ଉପରେ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ରହିଛି।

କିନ୍ତୁ, ଏବେ ଲୋକଙ୍କୁ ନ୍ୟା-ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ତାଲିକାରେ, ଗତବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଓଡ଼ିଶା ତଳକୁ ଖଡିଯାଇଛି। ୨୦୧୯ ରାକିଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ, ଓଡ଼ିଶା ୭ନମ୍ୱର ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ୪ଟି ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ୧୧ନମ୍ୱରରେ ରହିଛି।

Google

କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଥିବା ରାଜ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପରେ ତାମିଲନାଡୁ,ତେଲେଙ୍ଗାନା,ପଞ୍ଜାବ ଓ କେରଳ ରହିଅଛି। ତାଲିକା ଅନୁସାରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ, ତୃତୀୟ,ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଅଛି। ଆଉ ଅନ୍ୟପାର୍ଶ୍ୱରେ ତ୍ରିପୁରା ଭଳି ୭ଟି ଛୋଟ ଛୋଟ ରାଜ୍ୟ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। ଆଉ ପରେ ସିକିମ ଓ ଗୋଆ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *