ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ଏହାର ଫାଇଦା

ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖରୁ ବୀମା ନିୟାମକ ଇରଡା ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ବୀମା ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ ଜୀବନ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବୀମାକାରୀଙ୍କ ନାମରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ବାର୍ଷିକ ବିକଳ୍ପ ରହିବ | ଇରଡା ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପରିପକ୍ୱତା ସୁବିଧା ମିଳିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଏଥିରେ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ଫେରସ୍ତ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିବ |

Google

ଇରଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ତାରିଖଠାରୁ ଛଅ ମାସ ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଲିସୀ ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାସହିତ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ପରିମାଣ ମାସକୁ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା, ତିନିମାସରେ ତିନି ହଜାର ଟଙ୍କା, ଛଅ ମାସରେ ଛଅ ହଜାର ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହେବ | ଇରଡା କହିଛି ଯେ ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ଏବଂ ମାନକ ନିୟମ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ସହିତ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତତକ୍ଷଣାତ ବାର୍ଷିକ ଆରମ୍ଭ କରିବା ବହୁତ ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଇରଡାର ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ପଲିସୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ତାରିଖଠାରୁ ୬ ମାସ ପରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ପଲିସୀ ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଇପାରିବ | ସେହିପରି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇରଡାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଯୋଜନାକୁ ବାଛିବା ସହଜ ହୋଇଯିବ |

ବାର୍ଷିକୀ କ’ଣ ?

ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ଆପଣଙ୍କର ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ବଦଳରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ଯେଉଁ ବାର୍ଷିକ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରେ, ତାକୁ ବାର୍ଷିକୀ କୁହାଯାଏ | ଏଥିରେ ଅବଧି ବାଛିବାପାଇଁ ମାସିକ, ତ୍ରୟମାସିକ, ଅର୍ଦ୍ଧ ବାର୍ଷିକ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ରହିଥାଏ | ଅବସର ପରେ ନିୟମିତ ଆୟ ପରି ପେନସନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହାର ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ | ଅଣ-ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା କାହିଁକି ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ?

ଇରଡା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆପଣ ଯେତେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବେ, ସେତେ ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିଯିବ | ଏହି ପ୍ଲାନ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ସହିତ ଜୀବନ ବାର୍ଷିକର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେଇଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଯେ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରଦାନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଜୀବନ ପାଇଁ କରାଯିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଜୀବନସାଥୀକୁ ତାର ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାର୍ଷିକୀ ମିଳୁଥିବ | ଏହା ପରେ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀର ମୃତ୍ୟୁରେ ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ କ୍ରୟ ମୂଲ୍ୟର ଅର୍ଥାତ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ରାଶି ରିଟର୍ନ ମିଳିବ |

Google

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବୀମା ନିୟାମକ ଇରଡାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଜାନୁଆରୀ ୧ ତାରିଖରୁ ସରଳ ବୀମା ପଲିସି ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଜଣାଅଛି ଯେ ବୀମା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବୀମା ପଲିସି ପରି ପେନସନ ଯୋଜନା ବିଭିନ୍ନ ନାମରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି | ଏହାସହିତ ତାର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଦାବି କରନ୍ତି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ବାଛିବେ ବୁଝିପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନେକ ଥର ସମାନ ନାମର ଛଳନା କରି ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥାଏ | ସେଥିପାଇଁ ଇରଡା ଏକ ପ୍ରକାରର ସର୍ତ୍ତ ଏବଂ ସୁବିଧା ଥିବା ସରଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ କହିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *