ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ଆପଣ ହୋଇପାରିବେ କୋଟିପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କେତେ ମିଳିଥାଏ ସୁଧ ?

ଆଜିର ସମୟରେ ଯଦି କେହି ନିଜର ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟକୁ ବିନିଯୋଗ କରି ଅଧିକ ଲାଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ସବୁଠାରୁ ଭଲ | ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫିକ୍ସଡ଼ ଡିପୋଜିଟ (FD) ଏବଂ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ (RD) ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉପରେ ବହୁତ କମ ସୁଧ ମିଳୁଛି, ସେହିପରି ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆର୍ଥିକ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ (NBFCs) ଟଙ୍କାର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ରହିଛନ୍ତି | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସ୍କିମରେ ଯେଉଁଠାରେ କି ଭଲ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ, ସେଠାରେ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଉପରେ ସରକାରଙ୍କ ସାର୍ବଭୌମ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମିଳିଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏପରି କିଛି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ |

Google

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ୫ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଅଟେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏପରି କିଛି ଯୋଜନା ଏପରି ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପରିପକ୍ଵତା ସମାପ୍ତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଆପଣ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିପାରିବେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍କିମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ମିଳିନଥାଏ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ(PPF), ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ(RD), ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଂ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (NSC) ଏବଂ ଟାଇମ ଡିପୋଜିଟ (TD) ସ୍କିମରେ ବିନିଯୋଗ କରି କିଛି ବର୍ଷରେ ବହୁତ ଭଲ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିଲେ ଆହୁରି ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର କିଷାନ ବିକାଶ ପତ୍ର(KVP) ରେ ବିନିଯୋଗ କଲେ ପରିପକ୍ଵତା ପରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥର ଦୁଇଗୁଣ ମିଳିଥାଏ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ୧୦ ବର୍ଷ, ୪ ମାସରେ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୁଏ | କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ଯୋଜନା ଖାସ କରି କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଭାରତର କେହି ବି ନାଗରିକ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅତି କମରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ସେହିପରି ସର୍ବାଧିକ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ |

Google

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ (RD) ଅଧୀନରେ ମଧ୍ୟ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଆରଡ଼ି ଆକାଉଣ୍ଟ ଅତି କମରେ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ | ସେହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ୬ ମାସ, ୧ ବର୍ଷ, ୨ ବର୍ଷ, ୩ ବର୍ଷ ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ରିକରିଙ୍ଗ ଡିପୋଜିଟ ସ୍କିମରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାର ସୁବିଧା ମିଳିଥାଏ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଙ୍ଗ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (NSC) ସ୍କିମରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମିଳିଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳୁଛି | ଏଥିରେ କରାଯାଇଥିବା ବିନିଯୋଗରେ ୫ ବର୍ଷର ଲକ-ଇନ ପିରିୟଡ଼ ରହିଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଏଥିରୁ ଟଙ୍କା ବାହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯିବା ଦ୍ୱାରା ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ଛାଡ କରାଯାଏ |

ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା (SSY) ମାଧ୍ୟମରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇପାରିବ | ଏହା ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଅଟେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଦୁଇ ଝିଅଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ଝିଅର ବିବାହ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ |

Google

ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇପାରିବ | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସରେ ଇଣ୍ଡିଆ ପୋଷ୍ଟ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି | ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ସମସ୍ତ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ବେନେଫିଟ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ |

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *