ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ,ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସକୁ ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ମଧ୍ୟ ସାରା ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଉଜ୍ଜୈନରେ ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ଦିବସ ମାଘ ଶୁକ୍ଳ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ପାଇଁ ହିଁ ପାଳନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ବର୍ଷ ଏହି ତିଥି ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ଆସୁଛି | ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖରେ ଏଠାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ନିମନ୍ତେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ ଏବଂ ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ବହୁତ ଲୋକ ଏଥିରେ ଅଂଶ ହେବାକୁ ଆସିବେ | ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ବଡ ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ଉଜ୍ଜୈନ ମହାକାଳ ମନ୍ଦିରର ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦ ତାରିଖ ଦିନ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯିବାକୁ ନେଇ ପଣ୍ଡିତ ଆନନ୍ଦ ଶଙ୍କର ବ୍ୟାସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଜାତୀୟ ପର୍ବ ଇଂରେଜୀ ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ଗାନ୍ଧିଜୀ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବା ସମୟରେ ଇଂରେଜୀ ହଟାଅ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆପଣାଅ ବୋଲି ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପୂଣ୍ୟତିଥୀ ଏବଂ ଜନ୍ମତିଥି ଇଂରେଜୀ ତାରିଖ ଅନୁସାରେ ହିଁ ପାଳନ କରାଯାଉଛି | କିନ୍ତୁ ବଡ ଗଣେଶ ମନ୍ଦିରରେ ଇଂରେଜୀ ତାରିଖ ସମୟରେ ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରାଯାଏନାହିଁ |

Google

ପଣ୍ଡିତ ଆନନ୍ଦ ବ୍ୟାସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବାଳଗଙ୍ଗାଧର ତିଳକଙ୍କ ପ୍ରେରଣାରେ ତାଙ୍କ ଜେଜେବାପା ସ୍ବର୍ଗୀୟ ନାରାୟଣ ବ୍ୟାସ ଉଜ୍ଜୈନରେ ନବିଂଶ ଶହ ଆଠ ମାଘ କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଥୀ ଦିନ ବଡ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ବଡ ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାରୁ ହିଁ ଦେଶକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିଲା | ଜ୍ୟୋତିଶାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସେହି ସମୟରେ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ପୂଜା କରାଯାଉଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୯ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରାପ୍ତ ନିମନ୍ତେ ଏଠାରେ ପୂଜାପାଠ କରାଯାଉଥିଲା | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ସ୍ଥାନରେ ଆମେ ଭାରତର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପର୍ବ ହିନ୍ଦୀ ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ ହିଁ ପାଳନ କରୁ | ଜାନୁୟାରୀ ୨୬ ତାରିଖ ୧୯୫୦ ରେ ମାଘ ଶୁକ୍ଲ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ମାଘ ଶୁକ୍ଲ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ହିଁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ପର୍ବ ପାଳନ କରୁ |

ଏହିପରି ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ :-

ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘ ଶୁକ୍ଳ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ବିପ୍ଳବୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ | ଏହାସହିତ ମନ୍ଦିରର ପତାକା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଏ | ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ପରମ୍ପରା ୧୧୩ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି | ବଡ ଗଣେଶ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ୧୯୦୮ ମସିହାରେ ମାଘ କୃଷ୍ଣ ଚତୁର୍ଥୀ ଦିନ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଏହି ପରମ୍ପରା ଜାରି ରହିଛି |

କୁହାଯାଏ ଯେ ପି.ବାଳଗଙ୍ଗାଧର ତିଳକଙ୍କ ଗଣେଶ ଅଭିଯାନରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ପି.ନାରାୟଣ ବ୍ୟାସ ଏହି ମନ୍ଦିର ତିଆରି କରିଥିଲେ | ଏହି ମନ୍ଦିର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମର୍ପିତ | ସେହିପରି ପ୍ରତିବର୍ଷ ପଣ୍ଡିତ ବ୍ୟାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଏହି ସମୟରେ କେକ କଟାଯାଏନାହିଁ କିମ୍ବା ମହମବତୀ ଲିଭାଯାଏ ନାହିଁ | କାରଣ ଏକ ମହମବତୀ କିମ୍ବା ଦୀପ ଲିଭାଇବା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକ ଅଶୁଭ ଗୁଣ ବୋଲି ମାନାଯାଏ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *