ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଏହି ଲକ୍ଷଣ, ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସତର୍କ ନହେଲେ ..ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କମ ବୟସରୁ ହିଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ହେଉଛି | କହିବାକୁ ଗଲେ ସବୁ ରୋଗ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର, କିନ୍ତୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକକୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତର ରୋଗ ଭାବରେ ମାନାଯାଏ | ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷର ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଯାଇପାରେ | ଶୀତ ଋତୁରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢି ଯାଇଥାଏ | କାରଣ ଏହି ଋତୁରେ ଶରୀରର ରକ୍ତ ମୋଟା ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ, ଯାହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଜିର ସମୟର ଲୋକଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ |

ହାର୍ଟ ଆଟାକକୁ ସବୁଠାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ଏହା ଯେକୌଣସି ବୟସରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆର୍ଟ ଆଟାକ ହଠାତ ଆସେନାହିଁ, ତା’ପୂର୍ବରୁ ଶରୀରରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଯଦି ଆମେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ଅଣଦେଖା କରୁ ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ କିପରି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ |

Google

ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଛାତିର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ଜଳୁଥିବା ପରି ସେନ୍ସେସ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଲକୁଲ ଦାୟିତ୍ୱହୀନ ହୁଅନାହିଁ | ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ, କାରଣ ଏହା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଭାବରେ ମାନାଯାଏ |

ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବାରମ୍ବାର ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଉଥାଏ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ନିଜର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମର ହୃଦୟ ସଠିକ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ, ଏହି କାରଣରୁ ରକ୍ତ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ପହଞ୍ଚେ ନାହିଁ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ସମସ୍ୟା ହାର୍ଟ ଆଟାକର ଏକ ସଙ୍କେତକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇଥାଏ |

ଫୁଲା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଶିରା ଫୁଲିଯାଏ କିମ୍ବା ଗୋଡ ଏବଂ ପାଦରେ ଫୁଲା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେତେବେଳେ ହୃଦୟ ସଠିକ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ, ଶରୀରର ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକରେ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ ସଠିକ ଭାବରେ ହୋଇନଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣ କରୁଥିବା ଧମନୀ ଫୁଲିଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ରହିଥାଏ |

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା :-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ଏହା ହାର୍ଟ ଆଟାକର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ ଆମର ହୃଦୟ ସଠିକ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ଯୋଗାଣ ଠିକ ଭାବରେ ହୋଇନଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

Google

ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା :-

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କାମ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଚାଲିବା ପରେ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ହାର୍ଟ ଆଟାକ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *