ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ : ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଭାଷଣ ଦେଲା ବେଳେ ଏମିତି କିଛି ବାକ୍ୟ କହିଲେ ଯେ ଟ୍ରାନ୍ସଲେସନ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଉଥିବା ଅନୁବାଦକଙ୍କର ବାହାରିଗଲା ଝାଳ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ କହିଥିଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ତାମିଲନାଡୁରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରର ଉଦଘାଟନ କରିବାବେଳେ ଶନିବାର ଦିନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ଏଆଇଏଡିଏମକେ ସରକାର, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହିତ ବାନ୍ଧି ହୋଇସାରିଲେଣି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଯାହା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା କରିବା ପାଇଁ ସିବିଆଇ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସିଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏପରି କିଛି ବାକ୍ୟ ହୋଇଛି, ​​ଯାହା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ବାସ୍ତବରେ ରାହୁଲ TN ର ନିଜର ତିନିଦିନର ଗସ୍ତରେ କୋଏମ୍ବାଟୁରରୁ ଶନିବାର ଦିନ ଯାଇଥିଲେ | ସେ ଏକ ଖୋଲା ଗାଡିରେ ବସି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ କଂଗ୍ରେସୀ ନେତା ଜନତାଙ୍କ ସମ୍ବାଦ ପାଇଁ ଏକ ଟ୍ରାନ୍ସଲେଟରର ସାହାଯ୍ୟ ନେଉଥିଲେ, କାରଣ ରାହୁଲ ଇଂରାଜୀରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁବାଦକ ଏହାକୁ ତାମିଲ ଭାଷାରେ ଲୋକମାନଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ମେସେଜ ପହଞ୍ଚାଉଥିଲା |

Google

କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଆସିଲା ଯେତେବେଳେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମେ କହିବା ତାମିଲନାଡୁ ଭାରତ ଅଟେ, ତେବେ ଆମେ କହିବା ଯେ ଭାରତ ତାମିଲନାଡୁ ଅଟେ | ଏପରି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ଆମେ କହିବା ଯେ ତାମିଲନାଡୁ ହେଉଛି ଭାରତ, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ତାମିଲନାଡୁ ନୁହେଁ ” | କିନ୍ତୁ ରାହୁଲଙ୍କ ଏହି ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ ବୟାନ ଅନୁବାଦକଙ୍କୁ ବିଚଳିତ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେ କିଛି ବି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ବୁଝିପାରି ନଥିଲେ |

ତାମିଲନାଡୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏହି ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ-ମେ ମାସରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି :-

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସହଯୋଗୀ ଡିଏମକେ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ନକରି କହିଛନ୍ତି, “ତାମିଲନାଡୁର ଲୋକଙ୍କଠାରେ ତାମିଲନାଡୁର ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଳିମିଶି କାମ କରିବି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣମାନଙ୍କୁ ସେହି ସରକାର ମିଳିବେ, ଯିଏ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ତାମିଲନାଡୁରେ ଏପରି ସରକାର ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ଯିଏ ଠିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗରୀବ, କୃଷକ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଗର ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିବେ |”‘

ଡିଏମକେ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ପର୍କରେ ସେହି ସମୟରେ ତିକ୍ତତା ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ନିକଟରେ ଡିଏମକେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପୁଡୁଚେରୀରେ ସମସ୍ତ ୩୦ ଟି ଆସନରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବେ | ପୁଡୁଚେରୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ରହିଛି |

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡିଏମକେ ପଦାଧିକାରୀ ଦେଖାଯାଇନାହାନ୍ତି | ଏଆଇଏଡିଏମକେକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି, ‘ ତାମିଲନାଡୁରେ ଆଜି ଏକ ଏପରି ସରକାର ଅଛି, ଯିଏ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିଛି | ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସିବିଆଇ ଏବଂ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ଯାହା ଚାହାଁନ୍ତି ତାହା କରାଇଥାନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *