ଜାଣନ୍ତୁ ସେହି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ଟୀକା “କୋଭାକ୍ସିନ”,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଏକ ସମୟ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଟୀକା ତିଆରି କରିବାକୁ ବହୁତ ବର୍ଷ ଲାଗିଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରିଲାଣି | ଏହାକୁ ଏପରି ମଧ୍ୟ ବୁଝିହେବ ଯେ ଆମ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମାତ୍ର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ଦୁଇଟି କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଯାହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଦେଶର ଫ୍ରଣ୍ଟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ କ’ଣ ଆପଣ ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ସେହି ଏକ୍ସପର୍ଟ ଟିମକୁ ଜାଣିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି କରୋନା ଟିକାକୁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ? ହୁଏତ ଜାଣିନଥିବେ, ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେହି କଥା କହିବୁ, ଯାହାକୁ ଜାଣିବାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଆମ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରିବେ |

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ଟିକା ପଛରେ ଦେଶର ଦୁଇଜଣ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସୁମତି ଏବଂ ଡକ୍ଟର କୃଷ୍ଣ ଏଲାଙ୍କ ଭୂମିକା ରହିଛି | କୃଷ୍ଣ ଏଲା ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ କରିଥିଲେ | ବିଜ୍ଞାନ କେତେ ଅଗ୍ରଗତି କରିଛି, ଏହି କଥା ଏହି ଦୁଇଜଣ ହିଁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଦୁନିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ନାମ ରଖିଛନ୍ତି | ଡକ୍ଟର ଏଲାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏକ ତାମିଲ କୃଷକ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ, ଜିକା, ରେବିଜ, H1N1, ଚିକନଗୁନିଆ, ରୋଟାଭାଇରସ ଏବଂ ଜାପାନୀ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ ଭଳି ଟିକା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ଡକ୍ଟର ଏଲାଙ୍କୁ ଶହେରୁ ଅଧିକ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମିଳିଛି |

Google

ଡକ୍ଟର ଏଲା ୱିସ୍କନ୍ସିନ ମେଡିସନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ମନୋଆ ସ୍ଥିତ ହାୱାଇ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ | ସେହିପରି ସେ ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆର ମେଡିକାଲ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ସେ ନିଜ କମ୍ପାନୀ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆଜି ଏହି କମ୍ପାନୀରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ କାମ କରୁଛନ୍ତି | କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ସାରା ଦୁନିଆର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି | ଡକ୍ଟର ଏଲାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କୋଭାକ୍ସିନର ପ୍ରଶଂସା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ହେଉଛି | ଯାହା ଭାରତ, ଏଥର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ବହୁତ ଗର୍ବର କଥା ଅଟେ |

ଏବେ ଜାଣିବା ଡକ୍ଟର ସୁମତିଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯିଏ କୋଭାକ୍ସାଇନକୁ ତିଆରି କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ | ସେ ଏହି ଟିକାକୁ ତିଆରି କରୁଥିବା ମୂଳ ଟିମର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ଥିଲେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଡକ୍ଟର ସୁମତି ଚିକନଗୁନିଆ ଏବଂ ଜିକା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଟିକା ତିଆରି କରୁଥିବା ଟିମର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ରହିଥିଲେ | ସେ ଜେଏନୟୁରୁ ଲାଇଫ ସାଇନ୍ସରେ ପିଏଚଡି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲଣ୍ଡନ ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ଏବଂ ଆଇଏସସି ବାଙ୍ଗାଲୋରରୁ କମନୱେଲଥ ସ୍କଲାରସିପ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ଟିକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଡକ୍ଟର ସୁମତିଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଅଟନ୍ତି |

ଡକ୍ଟର ଏଲା ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସୁମତିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଟିକା ତିଆରି କରିବାରେ ଏଲାଙ୍କ ପୁଅ ଡକ୍ଟର ରେଚେଜଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି | ରେଚେଜ କୋଭାକ୍ସିନର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କ୍ଷମତା ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ପେପର ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି | ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ କୋଭାକ୍ସିନର ଟ୍ରାଏଲକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା | ଏହା ପରେ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୨୫ ସେଂଟର୍ସରେ ପ୍ରାୟ ୨୬ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଅନ୍ତିମ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଏହି ଟିକାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିଲା ଏବଂ ଆଜି ଏହାକୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *