ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଘରେ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ ମ-ଦ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ନୂତନ ଏକ୍ସାଇଜ ପଲିସି ଜାରି କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ଅଧୀନରେ ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରୁ ଅଧିକ ମ-ଦ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଏକ୍ସାଇଜ ବିଭାଗରୁ ଲାଇସେନ୍ସ ନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲାଇସେନ୍ସ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସରକାରଙ୍କୁ ୫୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଏକ୍ସାଇଜ ବିଭାଗକୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ବିନା ଲାଇସେନ୍ସରେ ଘରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣରୁ ଅଧିକ ମଦ ରଖିଲେ, ତା’ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ |

ହୋମ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ କେବଳ ଏଭଳି ଲୋକ ହିଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବେ, ଯେଉଁମାନେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ଇନକମ ଟାକ୍ସ ଦେଉଛନ୍ତି |ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ସମୟରେ ଇନକମ ଟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ଏକ ରସିଦ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ନିଜ ଆବେଦନ ସହିତ ପାନ କାର୍ଡ ଆଧାର କାର୍ଡର ଏକ କପି ମଧ୍ୟ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ |

Google

ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ଏ ବାବଦରେ ଆଫିଡେଭିଟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଯେକୌଣସି ଅନଧିକୃତ କିମ୍ବା ୨୧ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଦ ରଖାଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ବାରଣ କରାଯିବ | ଏହାସହିତ ଏପରି ଜାଗାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ତରଫରୁ ବୈଧ ମଦ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ବେଆଇନ କିମ୍ବା ଅନଧିକୃତ ମଦ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପଦାର୍ଥ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ମଦ ବ୍ୟତୀତ ବିୟର ଏବଂ ଭାଙ୍ଗ ଖୁଚୁରା ଦୋକାନ ଏବଂ ମଡେଲ ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକର ଲାଇସେନ୍ସ ମଧ୍ୟ ରେନ୍ୟୁ କରାଯିବ | ଦେଶୀ ଏବଂ ଇଂରାଜୀ ମଦର ଖୁଚୁରା ଦୋକାନ ସହିତ ମଡେଲ ଦୋକାନର ଲାଇସେନ୍ସ ଫିସରେ ମାତ୍ର ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *