ମ-ରି-ଗଲା ଲୋକଙ୍କ ମାନବିକତା : ଜ-ଳ-ନ୍ତା କପଡା ଫିଙ୍ଗି ହାତୀକୁ ମାରିଦେଲେ,କେବେ ସୁଧୁରିବ ଏ ମଣିଷ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ବର କା-ଣ୍ଡ ବିଷୟରେ

ଆମେ କେବେ ସୁଧୁରିବା ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଭିଡିଓ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯାହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରିବ ଯେ କ’ଣ ଆମ ମଣିଷ ଭିତରୁ ମାନବିକତା ମରିସାରିଛି ? ଏହି ଘଟଣା ହୋଇଛି ତାମିଲନାଡୁରେ | ନୀଳଗିରି ଜିଲ୍ଲାରେ କିଛି ଲୋକ ଏକ ବୁଲୁଥିବା ହାତୀ ଉପରେ ଜଳୁଥିବା କପଡା ଫିଙ୍ଗିଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏମିତି ଭାବେ ଜଳିଥିଲା ଯେ ନିରୀହ ହାତୀର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା | ତେବେ ପୋଲିସ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖିଛି | କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ କ’ଣ ଶେଷରେ ଆମ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ମାନବିକତା ମରିସାରିଛି ?

ଏହା ହେଉଛି ମାନବିକତା ମ-ରି-ଥି-ବାର ପ୍ରମାଣ :-

ପ୍ରବୀଣ ଆଙ୍ଗୁସାମି ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ IFS ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି | ସେ ଏହି ଘଟଣାର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ଭିଡିଓଟି ହୃଦୟ ଥରାଇଲା ଭଳି ଅଟେ | ହାତୀର ଚିତ୍କାର ଏଥିରେ ଶୁଣାଯାଉଛି | ଏହି ଭିଡିଓ ନିଜେ ନିଜକୁ ଜାଳୁଥିବା ମାନବିକତାର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ | ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ନିରୀହ ହାତୀକୁ କିଛି ଦୁ-ର୍ଦ୍ଦା-ନ୍ତ ଲୋକେ ଜଳାଇ ଦେଉଛନ୍ତି |

Google

୪୦ ବର୍ଷର ଥିଲା ଏହି ନିରୀହ ହାତୀ :-

ଏହି ଦୁଇ ଲୋକଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ରିକି ରାୟନ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ | ଦୁଇ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗି-ର-ଫ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ରିମାଣ୍ଡରେ ପଠାଯିବ | ଗତ ବର୍ଷ କୋଏମ୍ବାଟୁରର ଏକ ଗାଁରେ ୧୫ ବର୍ଷର ଏକ ହାତୀ କ୍ଷେତରେ ଲାଗିଥିବା କରେଣ୍ଟ ଥିବା ବାଡ଼ରେ ଜଳି ଯାଇଥିଲା, ପରେ ତାର ମଧ୍ୟ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା |

ଲୋକ ଭୁଲିଯିବେ :-

ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ସେ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପଶୁ ଥିଲା, ଏଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ତାର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ମଧ୍ୟ ଭୁଲିଯିବେ |

ଏହାକୁ ଦେଖି ତ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା :-

ଆମେ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଭୁଲିଯାନ୍ତି :-

ତାଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଭୁଲିଯାନ୍ତି, ଆମେ ପୃଥିବୀରୁ ନା ପୃଥିବୀ ଆମ ଠାରୁ ?

ଏମାନଙ୍କୁ ତ ଜାମିନ ମିଳିଯିବ, କିନ୍ତୁ ହାତୀ…

ପ୍ରକୃତରେ ଆମେ କେବେ ସୁଧୁରିବା, ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହାର ଉତ୍ତର ଅଛି କି ?

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *