କଣ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବଦଳାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ଆଧାରକାର୍ଡ଼ରେ ନିଜ ଫୋଟ, ତା ହେଲେ ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି କରିବେ ?

ଭାରତର ଯେକୌଣସି ନାଗରିକକୁ ନିଜର ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାରତର ନାଗରିକଙ୍କୁ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ଜାରି କରିବା ଏବଂ ତାର ପରିଚାଳନା ଦାୟିତ୍ୱ ୟୁନିକ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ ଅଥରିଟି ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) କୁ ଦିଆଯାଇଛି | ଆଧାର ଡାଟାବେସରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୂଚନାକୁ ଦାୟିତ୍ୱରେ ରଖାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର, ଫଟୋ ସହ ତାଙ୍କର ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ସୂଚନା ଭଳି ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଆଧାର କାର୍ଡ ଭାରତର ଯେକୌଣସି ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସରକାରୀ ପରିଚୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଆଧାର କାର୍ଡ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିଚୟ ପତ୍ର ନୁହେଁ ବରଂ ଭାରତରେ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀ ସେବା ଏବଂ ସୁବିଧା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇସାରିଛି |

ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇବା ପାଇଁ ନାମଲେଖା ପରେ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇବା ପରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗୁଥାଏ ଯେ ଏଥିରେ କିଛି ସୂଚନା ଭୁଲ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ସଂଶୋଧନ ବା ଅପଡେଟ କରିପାରିବେ | UIDAI ଆଧାର କାର୍ଡରେ ସଂଶୋଧନ କିମ୍ବା ଅପଡେଟ ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ସହିତ ଅଫଲାଇନ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ସଂଶୋଧନ ଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେକୌଣସି ଭୁଲକୁ ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନାକୁ ଅପଡେଟ କରିପାରିବେ | ନାମଲେଖା ତାରିଖ ଠାରୁ ୪ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅପଡେଟ କିମ୍ବା ସଂଶୋଧନ କରିବାପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ତଥାପି ୪ ଦିନ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେକୌଣସି ସଂଶୋଧନ କିମ୍ବା ଅପଡେଟ ପାଇଁ ୫୦ ଟଙ୍କାର ସାଧାରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

Google

UIDAI ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଫଟୋ, ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କେବଳ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ହିଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଆଉ ସବୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯେପରି ନାମ, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ଇ-ମେଲ ଠିକଣା ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଫଲାଇନ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ପଡିବ |

ଆଧାର କାର୍ଡରେ କିପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ନିଜର ଫଟୋ :-

ଏଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ଫଟୋକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ନିକଟତମ ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ |

ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଫଟୋ ଚେଞ୍ଜ :-

ଫଟୋଗ୍ରାଫ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଡାଟା ପରି ଆସିଥାଏ | ଏହା ସହିତ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଇରିସ ସ୍କାନ ମଧ୍ୟ ଆସେ | ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଡାଟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟତମ ଆଧାର ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣ UIDAI ର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ଆଧାର ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ଆଧାର ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପାଇପାରିବେ |

– UIDAI ୱେବସାଇଟର ହୋମପେଜରେ “Get Aadhaar” ସେକ୍ସନକୁ ଯାଇ ଆଧାର ନାମଲେଖା କିମ୍ବା ଅପଡେଟ ଫର୍ମକୁ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିପାରିବେ |

– ଫର୍ମକୁ ଠିକରେ ପୂରଣ କରି ଏହାକୁ ଆଧାର ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଯାଇ ଜମା କରିଦିଅନ୍ତୁ |

– ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଡାଟାକୁ ପୁନର୍ବାର କ୍ୟାପଚର କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପାଳନ କରିବାକୁ ହେବ |

– ନାମଲେଖା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କର ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ, ରେଟିନା ସ୍କାନ ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫକୁ ପୁଣିଥରେ କ୍ୟାପଚର କରାଯିବ |

– କେନ୍ଦ୍ର ଅଧିକାରୀ ନିଜ କ୍ୟାମେରାରେ ଆପଣଙ୍କର ଫଟୋ କ୍ଲିକ କରିବେ |

– ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ସୂଚନାକୁ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଫି ଦେବାକୁ ପଡିବ |

Google

– ଆବଶ୍ୟକ ଡାଟାକୁ UIDAI କର୍ପୋରେଟ ଅଫିସକୁ ପଠାଯିବ | ଅପଡେଟ ପିକ୍ଚର ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ନୁଆଁ ଆଧାରକାର୍ଡ଼ ପ୍ରାୟ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିଯିବ |

– ଆପଣଙ୍କୁ ଫଟୋକୁ ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ଆବେଦନ ଯେପରି ଗ୍ରହଣ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ URN ପାଇବ କିମ୍ବା ଅପଡେଟ ଅନୁରୋଧ ନମ୍ବର ମିଳିଯିବ |

– ଏହି ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନକୁ ଅନଲାଇନରେ ଟ୍ରାକ କରିପାରିବେ |

– ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଅପଡେଟ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅନଲାଇନରେ ମଧ୍ୟ ଡାଉନଲୋଡ କରିପାରିବେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *