ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ହାଏଟେକ ଜୋତା, ଏହାଦ୍ୱାରା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇପାରିବେ ସୈନିକ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ଜୋତା ବିଷୟରେ କିଛି

ସେନାର ସୈନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବନ୍ଧୁକ ସହିତ ଜୋତା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇପାରିବେ | ଦେଶର ସୀମା ନିରାପତ୍ତାରେ ନିୟୋଜିତ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀଙ୍କ ସଂକେତ ପାଇଯିବେ | ବାସ୍ତବରେ, ବାରାଣାସୀର ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶ୍ୟାମ ଚୌରାସିଆ ଏକ ଏପରି ନିଆରା ହାଇ ଟେକ ଜୋତା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ୨୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକୌଣସି ଶତ୍ରୁର ସଙ୍କେତକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ |

ଏହି ଜୋତା ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇବା ସହିତ ଶୀତଦିନେ ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଦକୁ ମଧ୍ୟ ଗରମ ରଖିଥାଏ |

ଜୋତାରେ ଲାଗିଥିବା ସେନ୍ସର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ କରିଥାଏ ସତର୍କ :-

ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶ୍ୟାମ ଚୌରାସିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଳେବେଳେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀମାନେ ଚୁପଚାପ ଦେଶରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି | ସେହି ଅନୁପ୍ରବେଶରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଜୋତା ତିଆରି କରାଯାଇଛି | ଏହି ଜୋତାରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ସେନ୍ସର ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହାକି ୨୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଘଟଣା ଘଟିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଭାଇବ୍ରେଟ କରି ଆଲାର୍ମର ମାଧ୍ୟମରେ ସତର୍କ କରିଦେଇଥାଏ |

Google

ଜୋତାରେ ଲାଗିଛି ୯ ଏମଏମର ବ-ନ୍ଧୁ-କ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକ ଶ୍ୟାମ ଚୌରାସିଆ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଜୋତାରେ ୨ ଟି ଫୋଲ୍ଡିଂ ୯ ଏମଏମ ଗନ ବ୍ୟାରେଲ ଲଗାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇ ପାରିବ | ଏହା ଦ୍ୱାରା ସୈନିକମାନେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୋତା ରେଡିଓ ଫ୍ରିକ୍ୱେନ୍ସି ଏବଂ ମୋବାଇଲ ନେଟୱାର୍କରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥାଏ | ଏହି ହାଇ ଟେକ ଜୋତା ୬୫୦ ଗ୍ରାମର ଅଟେ | ଜୋତାକୁ ଷ୍ଟିଲ ଏବଂ ରବରରେ ମିଶାଇ ତିଆରି କରାଯାଇଛି |

ଥଣ୍ଡାରେ ସୈନିକଙ୍କ ପାଦକୁ ରଖିବ ଗରମ :-

ଏହି ଜୋତା ବାସ୍ତବରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ | ଥଣ୍ଡାରୁ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଏକ ହିଟର ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହା ସୈନିକମାନଙ୍କ ଗୋଡକୁ ଗରମ ରଖିବ | ଏଥିରେ ସୋଲାର ଚାର୍ଜିଂ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି | ଏହି ଜୋତାରେ ଷ୍ଟିଲର ଚାଦର,ସୋଲାର ପ୍ଲେଟ ରେଡିଓ ସର୍କିଟ, ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଟ୍ରିଗର ଲଗାଯାଇଛି | ଏହାର ଲେଜର ସେନ୍ସର ଏବଂ ହ୍ୟୁମାନ ସେନ୍ସର ସୀମାରେ ରଖାଯିବ, ତାପରେ ଯେପରି କୌଣସି ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଦେଶକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ, ଜୋତା ତୁରନ୍ତ ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସିଗନାଲ ପଠାଇବ |

ଜୋତା ଉଭୟ ଆଗ ଏବଂ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କରିଥାଏ ଫାୟାର :-

ଦେଶର ସୈନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଜୋତା ଆଗ ଏବଂ ପଛ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ ଶତ୍ରୁ ଉପରକୁ ଗୁ-ଳି କରିପାରେ | ଜୋତା ରିମୋଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଶତ୍ରୁ ଉପରେ ଗୁ-ଳି ଚଳାଇଥାଏ | ଏହି ଜୋତା ଦ୍ୱାରା ସୀମାରେ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇପାରିବ |

Google

ଶ୍ୟାମ ଚୌରାସିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଲେଖିଲେ ଚିଠି :-

ଶ୍ୟାମ ଚୌରାସିଆ ନିଜ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି | ସେ ଚିଠିରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଉପକରଣକୁ ଦେଶର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *