ବେଆଇନ ଟିକାର ଫଳାଫଳ, ଚୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାପୁଛି ନୂତନ ଭାଇରସ, ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଚୀନରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନୂତନ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଛି | ଏହି ରୋଗରେ ୧୦୦୦ ଘୁଷୁରି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏହି ରୋଗକୁ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ଏହା ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭରର ନୂଆ ରୂପ ଅଟେ, ଯାହା ଚୀନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି |ଅର୍ଥାତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭରର ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଚୀନର ଘୁଷୁରିକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି | ଚୀନ ବିଶ୍ୱରେ ଘୁଷୁରୀ ମାଂସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିକ୍ରେତା ଅଟେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ବଜାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ରୋଗ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ ପାଇଁ ବଡ କ୍ଷତି ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି |

ଚୀନର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ଘୁଷୁରି ମାଂସ ବିକ୍ରେତା କମ୍ପାନୀ ନ୍ୟୁ ହୋପ ଲିହୁଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାର ୧୦୦୦ ଘୁଷୁରିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭରର ଦୁଇଟି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ମିଳିଛି | କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ ଅଧିକାରୀ ୟାନ ଝିଚୁନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଫିଭରର ସଂକ୍ରମଣ କାରଣରୁ ଘୁଷୁରିମାନେ ବହୁତ ମୋଟା ହୋଇ ଯାଉଛନ୍ତି |

Google

ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସକୁ ୟାନ ଝିଚୁନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ଷ୍ଟ୍ରେନ ଯୋଗୁଁ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭର ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ଘୁଷୁରିମାନେ ମରୁ ନାହାଁନ୍ତି | ଏହା ସେହିପରି ଫିଭର ନୁହେଁ ଯାହା ୨୦୧୮ ଏବଂ ୨୦୧୯ମସିହାରେ ଚୀନରେ ବ୍ୟାପିଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର କ୍ରନିକ ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଘୁଷୁରୀଠାରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ପିଲାମାନେ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି | ଏପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା ବିନା ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ଟିକା ଘୁଷୁରୀମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଛି |

ନ୍ୟୁ ହୋପ ଭଳି ଅନେକ ପୋକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ କେତେକ ଘୁଷୁରିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ଫିଭର ଅନ୍ୟ ଘୁଷୁରିମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୀମିତ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବାର ଖବର ଆସିଛି | ଏହାଦ୍ୱାରା ଫିଭରରୁ ଘୁଷୁରି ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଡରୁଛନ୍ତି, କାରଣ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୪୦ କୋଟି ଘୁଷୁରି ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଘୁସୁରୀଙ୍କ ଶେଷ କରିଦେଇଥିଲା |

ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସମୟରେ ଚୀନରେ ଖାଇବା-ପିଇବାର ସୁରକ୍ଷାକୁ ନେଇ ନିୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠୋର ହୋଇଛି | ତେଣୁ ଘୁଷୁରିମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି | ଯାହାହେଉ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମୟରେ ଚୀନରେ ଘୁଷୁରିର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହେଉଛି | ୟାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ ଯେ ଏହି ଜ୍ୱର କିପରି ଚୀନର ଘୁଷୁରୀକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପଡିଛି |

ବେଜିଂର ଜୀବବିଜ୍ଞାନୀ ଭାୟାନ ଜନସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଘୁଷୁରିରେ କ୍ରନିକ କିନ୍ତୁ କମ ସାଂଘାତିକ ରୋଗ ଦେଖିଥିଲେ | ଏହାର ଭାଇରସରେ କିଛି ଜେନେଟିକ ଉପାଦାନ କମ ଥିଲା | ଏହାକୁ MGF360 କୁହାଯାଏ | ନ୍ୟୁ ହୋପର ଘୁଷୁରିରେ ମିଳୁଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେନ ଗୁଡିକରେ MGF360 ଏବଂ CD2v ଜିନ ଅଦୃଶ୍ୟ ଅଛି |

କିଛି ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସ୍ୱାଇନ ଫିଭରର ଭାଇରସରୁ MGF360 ଜିନ ବିଲୋପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଟିକା ପ୍ରତି ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆସିଥାଏ | ଏହି ଜିନଗୁଡିକ କିପରି ଅପସାରଣ କରାଯାଏ ଏହା କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ |ଏହାର ଟିକା ଏଥିପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇ ନଥିଲା, କାରଣ ଜିନ ବିଲୋପ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆଗକୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାନ୍ତା |

Google

ନାଇରୋବିର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (ଆଇଏଲଆରଆଇ) ର ମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଲୁସିଲା ଷ୍ଟେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ରୋଗର ଭାଇରସର ଜିନୋମକୁ କ୍ରମାନୁସାରେ MGF360 ଜିନକୁ ସକ୍ରିୟ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ | କାରଣ ଏହି ଜିନ ନିଜେ ଶେଷ ହେଉଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଜଣାପଡ଼ୁନାହିଁ ଯେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କିପରି ଘଟୁଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *