ଆଧାରକାର୍ଡ଼କୁ ନେଇ UIDAI ଜାରି କଲା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା,ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଠାନ୍ତୁ ଫାଇଦା,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ଫାଇଦା ଆପଣ ଉଠାଇ ପାରିବେ ?

ଭାରତୀୟ ବିଶିଷ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରାଧିକରଣ(UIDAI) ଆଧାର କାର୍ଡ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | UIDAI ସମୟ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଘୋଷଣା କରିଥାଏ | UIDAI ଲୋକଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଆଧାର ପିଭିସି କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଆସୁଛି, କାରଣ ଏହା ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏଥର UIDAI ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି ଯେ ଆଧାରର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ସମାନ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଏବଂ ଗ୍ରହଣୀୟ ଅଟେ | ଲୋକମାନେ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ଆଧାରର ଯେକୌଣସି ରୂପର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ବାଛିପାରିବେ | UIDAI ଏପରି PVC ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛି |

ଆପଣ UIDAI ଦ୍ୱାରା ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର ତିଆରି କରିବାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଉଠାଇପାରିବେ | UIDAI କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା ​​| ପିଭିସି ଆଧାର କାର୍ଡ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ପରି ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହା ପାଣି ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ହେବା କିମ୍ବା ଭାଙ୍ଗିବାର ଭୟ ନଥାଏ | ଆପଣ ଏହି PVC ଆଧାରକୁ ପରିବାରର କୌଣସି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରର ବ୍ୟବହାର କରି ତିଆରି କରିପାରିବେ |

Google

ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନମ୍ବରକୁ ହିଁ OTP ପଠାଯାଉଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ମଧ୍ୟ OTP ର ସୁବିଧା ରହିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଅବଶିଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ PVC କାର୍ଡ ନିମନ୍ତେ ଅର୍ଡର କରିପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ଅପ୍ସନ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ନମ୍ବରରେ ଆଧାର କାର୍ଡର ପୂର୍ବାବଲୋକନ ଦେଖିବାର ସୁବିଧା ମିଳିବନାହିଁ, ତେବେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରେ ଏହି ସୁବିଧା ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ |

ATM କାର୍ଡ ପରି ଆଧାର ପାଇଁ ଦେବାକୁ ପଡିବ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା

ATM କାର୍ଡ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି PVC କାର୍ଡ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ଏହା କାର୍ଡ ସ୍ପିଡ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯିବ | ଡେଲିଭରି ପାଇଁ କୌଣସି ଚାର୍ଜ ନିଆଯିବ ନାହିଁ |

PVC ଆଧାର କାର୍ଡର ବିଶେଷତା :-

ଆଧାର ପିଭିସି କାର୍ଡର ବିଶେଷତା ଏହା ଯେ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ଲେଟେଷ୍ଟ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫିଚର୍ସ ରହିଛି | ଏହାର ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫିଚର୍ସରେ ହଲୋଗ୍ରାମ,Guilloche Pattern, ଭୁତ ଇମେଜ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋଟେକ୍ସଟ ରହିଛି | ପିଭିସି କାର୍ଡ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ | ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ରହିଥାଏ | ଆପଣ ଏହାକୁ ସହଜରେ ନିଜ ପକେଟରେ ଏଟିଏମ କାର୍ଡ ପରି ରଖିପାରିବେ |

PVC ଆଧାର କାର୍ଡ ପାଇଁ ଘରେ ବସି କରନ୍ତୁ ଆବେଦନ :-

– UIDAI ର ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ https://resident.uidai.gov.in/ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

– My Aadhaar Section କୁ ଯାଇ Order Aadhaar PVC Card ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |

– ଆପଣଙ୍କର ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର କିମ୍ବା ୧୬ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଭର୍ଚୁଆଲ ପରିଚୟ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ୨୮ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଏନରୋଲମେଣ୍ଟ ID ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ |

– ‘My Mobile number is not registered’ (ମୋ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇନାହିଁ) ପାଖରେ ଥିବା ଚେକ ବକ୍ସ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |

– ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପୁରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ send OTP ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |

– ‘Terms and Conditions’ ର ଚେକ ବକ୍ସକୁ କ୍ଲିକ କରି Submit ବଟନ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |

– ଏଠାରେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡର ପୂର୍ବାବଲୋକନ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ କାରଣ ଆପଣ ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ OTP ମାଗିଛନ୍ତି |

 ‘Make Payment’ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ |

– ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟୱେ ପେଜ ଖୋଲିବ ଯେଉଁଥିରେ କ୍ରେଡିଟ, ଡେବିଟ କାର୍ଡ, ନେଟ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ୟୁପିଆଇ ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଣ୍ଟ ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

– ପେମେଂଟ ସଫଳ ହେବା ପରେ, ରସିଦ ଜେନେରେଟ ହେବ ଯାହା PDF ଫର୍ମାଟ ଭାବରେ ଡାଉନଲୋଡ କରିପାରିବେ |

– ଏକ ସେବା ଅନୁରୋଧ ନମ୍ବର SMS ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିବ | ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆପଣ ପଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ |

 ଏକ SMS ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବ ଯେଉଁଥିରେ AWB ନମ୍ବର ରହିବ | ଏହି ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ପଠାଯିବା ପରେ ଟ୍ରାକ

Google

କରିପାରିବେ ଯେ ଏହା କେତେବେଳେ ପଠାଯିବ ଏବଂ କେତେ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବ |

– ଆଧାର PVC କାର୍ଡ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଠିକଣାରେ ୧୫ କାର୍ଯ୍ୟଦିବସ ମଧ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଏହି କାର୍ଡକୁ ପଠାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଡେଲିଭରି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *