ଜନଧନ ଖାତାକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖବର : 41 କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହାର ଫାଇଦା,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଖାତାକୁ ନେଇ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖବର । ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅନୁମାନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି, ଯଉଁଥିରେ ଭଲ ଖବର ଗୁଡିକ ସମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି, ଏବେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 41 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ବିତ୍ତୀୟ ସମାବେଶକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବା ଲାଗି ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ଵାରା ଜାନୁଆରୀ 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନଧନ ଖାତାର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା 41.6 କୋଟି ହୋଇଯିବ । ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏକ ଟ୍ୱିଟରେ କହିଛନ୍ତି କି, ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ବିତ୍ତୀୟ ସମାବେଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ ରହିଛନ୍ତି ।

Google

ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଆକାଉଣ୍ଟ କମ ହୋଇଛି :-

ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି କି, ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ବାଲାଙ୍କର ଖାତା ସଂଖ୍ୟା 2015 ଅପେକ୍ଷା 58 ପ୍ରତିଶତ କମ ହୋଇ 7.5 ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏଥିରୁ ଏହା ଜଣାପଡୁଛି କି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖାତାଧାରକ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ।

2014 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଯୋଜନା :-

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏହି ଯୋଜନା 2014 ମସିହାରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ 28 ତାରିଖରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ସରକାର 2018 ମସିହାରେ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଓ ଲାଭ ସହିତ ଏହି ଯୋଜନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଜନଧନ ଖାତା ଖୋଲିବା ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନାହିଁ ତାହେଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଜନଧନ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫର୍ମ ଭରିବାକୁ ହେବ । ସେଥିରେ ନାମ, ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର୍, ବ୍ୟାଙ୍କ ବ୍ରାଞ୍ଚ ନାମ, ଆବେଦକଙ୍କ ନାମ, ନୋମିନି, ବ୍ୟବସାୟ, ରୋଜଗାର, ଏସଏମଏସ କାର୍ଡ଼ କିମ୍ବା ବୋର୍ଡ ନମ୍ବର୍, ଭିଲେଜ କୋର୍ଡ କିମ୍ବା ଡାଉନ କୋର୍ଡ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ହେବ ।

Google

କୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଆବେଦକର ବୟସ ଅତିକମରେ 10 ବର୍ଷ ହେବା ଦରକାର । କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଯାଇ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଜରିଆରେ ଆପଣ ଖୋଲିପାରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନଧନ ଯୋଜନାରେ ଖାତା ଖୋଲିବାର 6 ମାସ ପରେ 10,000 ଟଙ୍କାର ରାଶି ଲୋନ ନେଇପାରିବେ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *