ପୁରା ଦିନ ଘରେ ରହି ଶରୀରକୁ ହୋଇପାରେ ଏହି କ୍ଷତି, ଏକ୍ସପର୍ଟ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ମିଳିଥିଲା। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କର ୨୦୨୦ବର୍ଷ ଘରେ ହିଁ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା। କରୋନା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବଳ ଥଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଇଛି। ନିକଟ ସମୟରେ ଏକ କ୍ଲିନିକାଲ ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟ ପୁରା ଦିନ ଘରେ କାଟିବା କାରଣରୁ ଶରୀରର ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

Google

ଡକ୍ଟର ଜୋ ଡାନିଏଲ୍ସ ଜଣେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ସାଇକୋଲୋଜିଷ୍ଟ୍ ଅଟନ୍ତି। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ସମୟରେ, ସେ ଏମିତି ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଡିଲ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାଙ୍କୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ଷ୍ଟାଇଲିଷ୍ଟ ମାଗାଜିନ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଡ.ଡାନିଏଲ୍ସ କହିଛନ୍ତି- ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୁଁ କହିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ କି, ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଘରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ମନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ରୁତୁରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୀତକୁ ଅଳସୁଆ ଭାବରେ ବିତାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ, କରୋନା ମଧ୍ୟ ଏକ କାରଣ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ନିଜ ଘରର ଆରାମଦାୟକ ପରିବେଶରେ ସମୟ ବିତାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଆପଣ ଏହି ସମୟରେ ବାହାରକୁ ନବାହାରିବ ପାଇଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ, ଏହାର କିଛି କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଯେତେବେଳେ ମାନସିକ ଉପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଯେତେବେଳେ ଆମର କିଛି ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ। ଯଦି ଆମେ ଅଧିକ ସମୟ ଯାଏଁ ଘରେ ହିଁ ରହିଥାଉ, ତେବେ ଆମର କିଛି ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଯାଉ ଏବଂ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସମସ୍ୟାର ଚାପ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଇପାରେ।

Google

ଡ. ଡାନିଏଲ୍ସ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି କି, ଏହି କଥା ଆପଣ ଅନେକ ଥର ଶୁଣିଥିବେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପୁନରାବୃତ୍ତି କହିବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ବ୍ୟାୟାମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ତଥା ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ କାରଣ ବ୍ୟାୟାମ ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଖୋଲିଥାଏ ଓ ଟେନସନ ଏବଂ ଅସ୍ଥିରତା ଭଳି ଜିନିଷକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଖୁସି ହରମୋନ୍ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଇନଫେକ୍ସନରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଇଥାଏ।

Google

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ହେତୁ ଆମେ ସାମାଜିକୀକରଣ ଅଧିକ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ, ମଣିଷ ଏକ ସାମାଜିକ ପ୍ରାଣୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆମକୁ ନୂତନ ପ୍ରକାରର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଏବଂ ଧାରଣା ମିଳିଥାଏ। ଅଧିକ ସମୟ ଏକୁଟିଆ ବିତାଇବାରୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହି ପାରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଖୁସି ନୁହନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଜିନିଷ ଖରାପ ହୋଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭିତର ଓ ବାହାରର ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଯଦି ବ୍ୟାୟାମ ସମ୍ଭବ ହେଉ ନାହିଁ, ତେବେ ଆତ୍ମମନ୍ଥନ ପାଇଁ ଚଲାବୁଲା କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *