ଋଣର ଚକ୍ରବ୍ୟୁହ ମଧ୍ୟରେ ଫସିରହିଛି ଆମେରିକା, ବିଡେନଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜରୁ ବଢିବ ସମସ୍ୟା

୭୮ ବର୍ଷୀୟ ଜୋ ବିଡେନ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା, ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପଦର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ | ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଟ୍ରମ୍ପ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହିଂସା ଭୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ୱାଶିଂଟନକୁ ସୈନ୍ୟ ଶିବିରରେ ପରିଣତ କରିଦିଆଯାଇଛି| ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେଠାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ୨୫ ହଜାର ସୈନିକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି |

ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହାନ ଭାବରେ କରାଯାଏ ଏବଂ ମାନାଯାଏ ଯେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏହା ଆମେରିକାର ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ ହୋଇଥାଏ| ତେବେ ଏଥର କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ଟିକେ ଫିକା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଯିବ, କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସମାରୋହ ଏକ ବୃହତ ସ୍ତରରେ ହେବ |

Google

ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହର ମହାନତାକୁ ଦେଖି କେହି କହିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ, ଦୁନିଆର ଏହା ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ମୁଣ୍ଡରୁ ପାଦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣରେ ଡୁବିରହିଛି | ଜୋ ବିଡେନ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ହିଁ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ଋଣକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରିବ |

ବିଡେନ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନୂତନ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ବ୍ୟବହାର ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢ଼ିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ, ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ, ଗରିବ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟ ବର୍ଗର ଲୋକଙ୍କୁ ନଗଦ ଅର୍ଥ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନରେ କରାଯିବ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ବଡ ଋଣକୁ ଆମେରିକାରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପରି ବିତିୟ ସଂସ୍ଥା ଫେଡେରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ କରିବ|

ବିଡେନ ଏହି ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜର ଘୋଷଣା ସହିତ ଋଣଗ୍ରସ୍ତ ଆମେରିକା ଉପରେ ଆହୁରି ଅଧିକ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢିବ| ବିଡେନଙ୍କ ଘୋଷିତ ପ୍ୟାକେଜକୁ ଯଦି ଯୋଡି ଦିଆଯାଏ ତେବେ, ଗତ ୯ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେରିକା ସରକାର ତାଙ୍କ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ୩.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିସାରିଛନ୍ତି | ଆମେରିକାର ନୂତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଏହା ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବଡ ବଡ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେଠାରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର କ୍ରମାଗତ ଆହୁରି ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି | ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ମଧ୍ୟ ବଢିଚାଲିଛି ଏବଂ ବଜାରରେ କ୍ଷତି ହେଉଛି| ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା କାରଣରୁ ସେଠାରେ ସାଢେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିସାରିଛନ୍ତି ଏବଂ ୪୦୦୦ ନୂଆ କେସ ପ୍ରାୟ ସବୁଦିନ ଆସୁଛି |

Google

ମାନାଯାଏ ଯେ, ବିଡେନ ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଦେବେ ଏବଂ ଆମେରିକା ପାଇଁ ଏକ କଡା ଔଷଧ ଯାହା ପିଇବା ତାଙ୍କ ହିତ ଅଟେ | ମହାମାରୀ ହେତୁ ଆମେରିକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ମଧ୍ୟବିତ୍ତମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହିଛି | ଏହି ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଦୂର ହୋଇଯିବ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହାର ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପଡେ, ତେବେ ଆମେରିକାର ଆର୍ଥିକ ଚାଲେଞ୍ଜ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯିବ|

ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେରିକାର ନୂତନ ସରକାରଙ୍କୁ ଖର୍ଚ୍ଚର ବୃଦ୍ଧି ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ, କାରଣ ଜାତୀୟ ଋଣରେ ବୃଦ୍ଧି କରି ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଫାଇନେସ କରାଯିବ | ଆମେରିକାର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ଋଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୭ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଅଟେ ଏବଂ ଏହି ବର୍ଷ ଏହାର ଜିଡିପି ହିଁ ୨୧.୪୪ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାର ଥିଲା | ଯଦି ଏହାକୁ ସହଜ ଭାଷାରେ ବୁଝାଯାଏ, ଯଦି ଆମେରିକା ନିଜର ସମଗ୍ର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରୟ କରେ, ତେବେ ଏହା ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୬ ଟ୍ରିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ତଥାପି ରହିବ |

Google

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ଋଣକୁ ଯଦି ସେଠାରେ ଥିବା ୩୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାଣ୍ଟି ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୨୩୫୦୦ ଡଲାର ଋଣ ଅଛି| କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏଥିପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଖରାପ ନୀତିକୁ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି, ଏବଂ ଆଉ କିଛି ଅର୍ଥନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବରାକ ଓବାମା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଦାୟୀ | ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଟ୍ରମ୍ପ ଦେଶର ଜାତୀୟ ଋଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଦାବି କରି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଏହା ହ୍ରାସ ପାଇବା ସ୍ଥାନରେ ଆହୁରି ବଢିଯାଇଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *