ନାଲି ଲଙ୍କାକୁ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ, ମିଳିବ ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କଣ ମିଳିବ ଫାଇଦା

ଆମେ ନିଜ ଖାଦ୍ୟକୁ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ନାଲି ଲଙ୍କାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ | ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ୱାଦ ଆଣିବାପାଇଁ ଏବଂ ପାଟିର ସ୍ୱାଦ ବଜାୟ ରଖିବାପାଇଁ ନାଲି ଲଙ୍କାର ବ୍ୟବହାର ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ କରିଥାନ୍ତି | ଲୋକମାନେ ପିସି ନାଲି ଲଙ୍କା କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଲି ଲଙ୍କା ସେବନ କରିଥାନ୍ତି | ତେବେ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ଅଧିକ ଲଙ୍କା ଖାଇବାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପାଇଁ ଠିକ ହୋଇନଥା, କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ ଯେ ନାଲି ଲଙ୍କା କୌଣସି ଔଷଧ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ କମ ନୁହେଁ | ନାଲି ଲଙ୍କା ଆମର ବହୁତ କାମରେ ଆସିପାରେ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରକୁ ଅନେକ ଲାଭ ଦେଇପାରେ | ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ |

ଅନେକ ଥର ଆମ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଂଶରେ ଆଘାତ ଲାଗିଯାଇଥାଏ, ବେକରେ କଷ୍ଟ ହୁଏ କିମ୍ବା ଶରୀରରୁ ଦ୍ରୁତ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନାଲି ଲଙ୍କା ଆମର ଏଥିରେ ଆରାମ ଦେବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଆପଣଙ୍କୁ ବାସ ଏତିକି କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପାଣିରେ କିଛି ନାଲି ଲଙ୍କାକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ପିଇବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାକୁ ପିଇବା ପାଇଁ ଟିକେ ଅଜବ ଲାଗିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ ଆପଣ ପାଇବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ଆରାମ ମିଳିବ |

Google

 

ଆମର ମାଂସପେଶୀରେ ଅନେକ ଥର ଫୁଲା ରହିଥାଏ, କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଜ୍ୱଳନ ରହିଥାଏ, ଅଣ୍ଟାରେ କିମ୍ବା ପିଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ସ୍ୱର ଭାରୀ ହୋଇଯାଇଥାଏ, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ | ଏହି ସବୁରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ନାଲି ଲଙ୍କା କରିପାରିବ | ଏଥିରେ ଫ୍ଲାଭାନଏଡ, ଭିଟାମିନ ସି, ମାଙ୍ଗାନିଜ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଇପାରେ | ଏଥିପାଇଁ ଟିକେ ପିସି ହୋଇଥିବା ନାଲି ଲଙ୍କାକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇ କାଢ଼ା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ଏହାପରେ ଏହି ପାଣିକୁ କୋଳି କରନ୍ତୁ | ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଲାଗିପାରେ |

ଯଦି ଆମେ ଅସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ, ତେବେ ଆମ ପେଟରେ ଗ୍ୟାସ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମକୁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ନାଲି ଲଙ୍କାକୁ ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରୁ ଆରାମ ମିଳିପାରିବ | ଏଥିପାଇଁ ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ଗୁଣ୍ଡରେ ଏକ ଗ୍ରାମ ନାଲି ଲଙ୍କା ମିଶାଇ ଛୋଟ ଛୋଟ ଟାବଲେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଳ୍ପ ନାଲି ଲଙ୍କାରେ ଶୁଣ୍ଠୀ ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିପାରେ |

ଯଦି ଆପଣ କଲେରା ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନାଲି ଲଙ୍କାରୁ ମଞ୍ଜିକୁ ଅଲଗା କରି ହାଲୁକା ଖଣ୍ଡ ନିଅନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଏଥିରେ କିଛି କପୁର ଏବଂ ହିଙ୍ଗୁ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ମହୁରେ ମିଶାଇ ଛୋଟ ଛୋଟ ଟାବଲେଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ଏହି ଟାବଲେଟ ପରି ଗୋଲିକୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ | ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କଲେରା ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ | ନାଲି ଲଙ୍କାରେ ଆରୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତି ରହିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ଡାଇବେଟିସ ରୋଗୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଲଙ୍କା ମଞ୍ଜିର ଏକ ବୁନ୍ଦା ତେଲ ବତାସରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଲସି ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିପାରେ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *