କ’ଣ ନ-ଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ କି ଆମେରିକା, ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନର ପ୍ଲାନ ? ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲକୁ ନେଇ ନୂତନ ଷ୍ଟଡି,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ଅ-ସ୍ତ୍ର-ଶ-ସ୍ତ୍ରର ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ମିସାଇଲ | ମିସାଇଲର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରେଞ୍ଜ ଅଛି | ଆଜିକାଲି ଏକ ମିସାଇଲକୁ ନେଇ ଖୁବ ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି, ଯାହାକୁ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଶବ୍ଦର ଗତିଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତରେ ଚାଲୁଥିବା ମିସାଇଲ ଅଟେ | ଏକ ଷ୍ଟଡିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ତୁଳନାରେ ପାରମ୍ପାରିକ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ଅଧିକ ସଠିକ, ଅଧିକ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ସ୍ଥିର କରୁଥିବା ମିସାଇଲ ଅଟେ | ଆମେରିକା, ଚୀନ ଏବଂ ରୁଷ ପାଖରେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ରହିଛି | ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ମିସାଇଲ ବିକଶିତ କରିସାରିଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ପୁଣି ଏହି ଷ୍ଟଡିର ଅର୍ଥ କ’ଣ ?

ଜାନୁଆରୀ ୧୭ ରେ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଗ୍ଲୋବାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି ୱେବସାଇଟରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି | ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ମହାକାଶରେ ଥିବା ଅର୍ଲି ଵନିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମର ନଜରରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବ ନାହିଁ | ସେମାନେ ଯେତେ ଚାଲାକ ହେଲେ ବି ସ୍ପେସରେ ଥିବା ଵନିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଏହାକୁ ଧରିନେବ | ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କିପରି ପାରମ୍ପାରିକ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲଠାରୁ ବହୁତ ଭଲ |

Google

ଏହି ଷ୍ଟଡି ପଛର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଏହା ଜାଣିବା ଯେ କଣ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହିପରି ମିସାଇଲ ତିଆରି କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା କମ ଉଚ୍ଚତାରେ ଉଡ଼ି ଶୀଘ୍ର ଟାର୍ଗେଟ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ | କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଡେଲିଂ ଦ୍ୱାରା ଜଣାପଡିଲା ଯେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ଗ୍ଲାଇଡ ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ଉଡିଥାଏ | ଏହା କମ ଦୂରତା ପାଇଁ ତ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଯାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତାକୁ କଥା ଆସେ, ତ ଏହା ବାୟୁମଣ୍ଡଳର ଚାପରେ ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାସହିତ ଗତି ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ | ଯେପରିକି ପାରମ୍ପାରିକ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଧାକୁ ସହଜରେ ଦୂର କରିଥାଏ |

ଏହି କମ୍ପ୍ୟୁଟର ମଡେଲିଂରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଯେ ହାଇପରସୋନିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ରଣନୀତିକ ବ୍ୟବହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତ୍ୟଧିକ ହୋଇଯାଇଛି | ଯେବେକି ଅଭ୍ୟାସରେ ଏହାର ତୁଳନା ଇଣ୍ଟର-କଣ୍ଟିନେଣ୍ଟାଲ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ସହିତ ବର୍ତ୍ତମାନ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ | ସେହି କଥା ଅଲଗା ଯେ ଆମେରିକା, ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ ଏହାକୁ ବିକଶିତ କରିସାରିଛନ୍ତି | ଭାରତ ପରି ଅନେକ ଦେଶ ଏହାର ବିକାଶରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି |

ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ଦିଗ ଖୋଜିବା, ପରିଚାଳନା ଏବଂ ନିଜେ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଖୋଜିବାରେ ବହୁତ ଆଗରେ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଏହା କୌଣସି ଏକ କ୍ଳାନ୍ତିକାରୀ ଆବିଷ୍କାର ନୁହେଁ | ଏହା କେବଳ ପୁରୁଣା ମିସାଇଲର ନୂତନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ମଡେଲ ହୋଇପାରେ | ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ କ୍ୟାମେରନ ଟ୍ରେସି |

କ୍ୟାମେରନ ଏବଂ ଡେଭିଡଙ୍କ ହିସାବରେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ ତୁଳନାରେ ରେଞ୍ଜ ଆଧାରରେ ଧୀର ଅଟେ | ଏଥିରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଲାଭ ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଅଧିକ ବଡ଼ ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକା, ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ ନିଜ ନିଜର ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ମିଛ ଅଟେ |

Google

କିଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଶ୍ଳେଷକ ଏହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ଶବ୍ଦର ବେଗଠାରୁ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ଅଧିକ ସ୍ପିଡ଼ରେ ଚାଲିଥାଏ ଅର୍ଥାତ୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୧୭୪ କିଲୋମିଟର କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ମହାକାଶରେ ଥିବା ଶତ୍ରୁର ରାଡାରକୁ ଧୋକା ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ | ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ମହାକାଶରେ ଥିବା ଇନଫ୍ରାଡ ସେନ୍ସର ଦ୍ୱାରା ଧରା ପଡ଼ିଯାଏ |

ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିବାର କାରଣ ହେଉଛି ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ | ହାଇପରସୋନିକ ଗ୍ଲାଇଡର କିମ୍ବା ଯାନଗୁଡିକ ଯେତେବେଳେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଉଡ଼ନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଘର୍ଷଣ କିମ୍ବା ବାୟୁର ଘଷିବା ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହା ମହାକାଶରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଇନଫ୍ରାଡ ସେନ୍ସରରେ ଧରାପଡିଯିବେ | ଏହି ଉତ୍ତାପ ଏତେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ଯେ ଯଦି ଏହା ହିଟ ସେନ୍ସର ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡେ, ତେବେ ସହଜରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ |

ଆମେରିକା, ରୁଷ ଏବଂ ଚୀନ ଲଗାତାର ଭାବରେ ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲର ବିକାଶ କରୁଛନ୍ତି | ଆଗାମୀ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ, ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ହାଇପରସୋନିକ ମିସାଇଲ ରହିବ | ରୁଷ ପାଖରେ ହାଇପରସୋନିକ ଗ୍ଲାଇଡ ଯାନ ଅଛି | ଏହାର ନାମ ଆଭାଙ୍ଗାର୍ଡ | ଏଥିରେ ଆଣବିକ ଅସ୍ତ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାକୁ SS-19 ଲମ୍ବା ରେଞ୍ଜ ସ୍ଥଳ ଭିତ୍ତିକ ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲରୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡି ଦିଆଯାଇପାରେ |

ଚୀନ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅ-ସ୍ତ୍ର ରହିଛି | ଯାହାକୁ ସେ DF-ZF କିମ୍ବା DF-17 କହିଥାଏ | ଚୀନ ୨୦୧୪ ମସିହା ପରଠାରୁ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରକୁ ୯ ଥର ପରୀକ୍ଷଣ କରିଛି | ଆମେରିକା ସରକାର ହାଇପରସୋନିକ ଗ୍ଲାଇଡ ଯାନ ଉତ୍ପାଦନ କରୁନାହାଁନ୍ତି | ହାଇପରସୋନିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ନିଜ ବଜେଟ ୨୩,୪୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରିଛି | କିନ୍ତୁ ସେ ଏହା କହିନାହିଁ ଯେ ସେ ମିସାଇଲ ବିକାଶ କରିବ କି କୌଣସି ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଅ-ସ୍ତ୍ର |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *