ହେଲା ବଡ ଦାବି : ପୃଥିବୀରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ମ-ହା-ବି-ନା-ଶ ! ଆକାଶରୁ ଖସିବ ଅ-ଗ୍ନି ପିଣ୍ଡ,ଆଉ ତା ପରେ …ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଳୟ ହେବା କଥା ଚିନ୍ତା କରି ହିଁ ଲୋକମାନେ ଡରିଯାନ୍ତି | ଫିଲ୍ମ ଏବଂ କାହାଣୀଗୁଡିକରେ ଆମେ ପ୍ର-ଳ-ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି ଶୁଣିଛୁ ଏବଂ ଦେଖିଛୁ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ସତରେ ହୁଏ ତେବେ କଣ ହେବ ! ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ବିଜ୍ଞାନ ଆଧାରରେ ପ୍ର-ଳ-ୟ ହେବାର ସମୟ ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ |

ସାଧାରଣ ଅଟେ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଳୟ :-

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରତି ୨.୭ କୋଟି ବର୍ଷ ପରେ ବିଶ୍ୱରେ ଭୟଙ୍କର ବି-ପ-ର୍ଯ୍ୟ-ୟ ଘଟଣା ହୋଇଥାଏ | ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଏପରି ଘଟଣା ୬.୬ କୋଟି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ବୋଧହୁଏ ଏକ ଗ୍ରହ କିମ୍ବା ଧୂମକେତୁ ଖସିବା ଦ୍ୱାରା ଡାଇନୋସର ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ |

Google

ପୃଥିବୀରେ ହେବ ଏସିଡ ଏବଂ ଅଗ୍ନି ବର୍ଷା :-

ତେବେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ପ୍ରଳୟ ଅତିକମରେ ୩ କୋଟି ବର୍ଷ ପଛରେ ଅଛି | ନୂତନ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେରିକାର ରିସର୍ଚ୍ଚରମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଧୂମକେତୁର ବର୍ଷା ପ୍ରତି ୨.୬ ରୁ ୩ କୋଟି ବର୍ଷରେ ହୋଇଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ତାହା ଗାଲାକ୍ସି ଦେଇ ଯାଇଥାଏ |

ଯଦି ଏହି ଧୂମକେତୁ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୁଏ, ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ଧକାର ଏବଂ ଥଣ୍ଡା, ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ, ଏସିଡ ବର୍ଷା ହେବ ଏବଂ ଓଜୋନ ସ୍ତର ଶେଷ ହୋଇଯିବ | ଭୂମିରେ ବାସ କରୁଥିବା ଜୀବମାନଙ୍କ ସହିତ ପାଣିରେ ରହୁଥିବା ଜୀବଜନ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବେ |

ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡର ଧକ୍କା ଦ୍ୱାରା ଡାଇନୋସର ହେଲା ଅଦୃଶ୍ୟ :-

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଟି ଏବଂ ପାଣି ଉପରେ ଏକାବେଳେ ବିନାଶ ସେତେବେଳେ ହୋଇଥିଆ, ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଭିତରୁ ଲାଭା ବାହାରି ବାହାରକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆକାଶଗଙ୍ଗାରେ ଯେଉଁପରି ଆମ ଗ୍ରହ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ, ସେଥିରୁ ବିପଦ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଥାଏ |

ନ୍ୟୁୟର୍କ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ତଥା ଷ୍ଟଡିର ଲେଖକ ମାଇକେଲ ରାମ୍ପିନୋ କୁହନ୍ତି ଯେ, ‘ଏପରି ଲାଗୁଛି ଯେ ବଡ଼ ବସ୍ତୁ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଭିତରେ ହେବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ (ଯାହା ଲାଭା ବାହାରକୁ ଆସିପାରେ), ଏହା ୨.୭ କୋଟି ବର୍ଷର ଅନ୍ତରରେ ବିନାଶକାରୀ ଘଟଣା ସହିତ ହୋଇପାରେ |

Google

ସେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ତିନୋଟି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିଛି | ଏହାସବୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ବ୍ୟାପକ ଧ୍ୱଂସ ହେବାର କାରଣ ହେବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଏଡର ଧକ୍କା ଦ୍ୱାରା ହିଁ ଡାଇନୋସରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଜାତି ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *