କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ପରି ମାସ ମାସ ଧରି ଶୋଇରୁହନ୍ତି ଏହି ଗ୍ରାମର ଲୋକମାନେ, କାରଣ ଜାଣି ଆପଣ ହେବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଲଙ୍କାପତି ରାବଣର ଭାଇ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ୬ ମାସ ଶୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୬ ମାସ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥିଲେ | ରାମାୟଣରେ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବହୁ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ​​ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରିବାକୁ ଅନେକ ଦିନ ଲାଗିଯାଏ | ଜାଗ୍ରତ ହେବା ପରେ ସେ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୋଉ ନଥିଲେ | ସେହିପରି ୬ ମାସ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ସେ ପୁନର୍ବାର ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ | ଦୁନିଆରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ପରି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ କି ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏପରି ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ଶୋଇଥା’ନ୍ତି | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆପଣ ଏକଦମ ଠିକ ପଢ଼ିଛନ୍ତି | ଏହି ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ଥରେ ଶୋଇପଡେ, ତେବେ ମାସ ମାସ ଧରି ଉଠିବାର ନାଁ ବି ନେଇନଥାଏ | ଏହି ଗାଁ କଜାକିସ୍ତାନ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ |

କଜାକିସ୍ତାନ ଦେଶର କଲାଚି ନାମକ ଏକ ଗାଁରେ ଅନେକ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ମାସ ମାସ ଧରି କେବଳ ଶୋଇ ରୁହନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଗାଁର ନାମ ସ୍ଲିପିଂ ହୋଲ କୁହାଯାଏ | ଏହି ଗାଁକୁ ଆସୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏଠାରେ ଶୋଇଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଦେଖିବାକୁ ପାଆନ୍ତି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି | ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଶୋଇଥାନ୍ତି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଶୋଇବା ପରେ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ କିଛି ବି ମନେ ରହେନାହିଁ |

Google

ଗାଁର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଶୋଇବା ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ବି ମନେପଡେ ନାହିଁ | ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ କହିବାପରେ ହିଁ ଏହି ଲୋକମାନେ ମନେ ପକାଇପାରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କେହି ନିଦରୁ ଉଠନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସବୁକିଛି ଜଣାଇବାକୁ ପଡିଥାଏ ଯେ ତାଙ୍କ ନାମ କ’ଣ ଏବଂ ସେ କଣ କରନ୍ତି | ଏହା ପରେ ହିଁ ସେ ସବୁକିଛି ମନେ କରନ୍ତି | ଏହି ଲୋକମାନେ ଏତେ ନିଦ୍ରା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଯେକୌଣସି କାମ କରିବାବେଳେ ଶୋଇପଡନ୍ତି |
ନିଦର ଅଦ୍ଭୁତ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ଚାଲିବା, ଖାଇବା, ଗାଧୋଇବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଥରେ ଶୋଇବା ପରେ ଏମାନେ ଉଠିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଯାଏ |

ନିଦ୍ରାରେ ରହୁଥିବା ଏହି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗବେଷଣା କରାଯାଇଛି | ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ଅଧିକ ଶୋଇ ରହୁଥିବାର କାରଣ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେଉଁ ଗବେଷଣା ଏହି ଗାଁରେ ହୋଇଛି, ଏଥିରେ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ନିରନ୍ତର ଶୋଇବାର କାରଣ ୟୁରାନିୟମ ଗ୍ୟାସ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି | ୟୁରାନିୟମ ନାମକ ଗ୍ୟାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମାରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଗ୍ୟାସ କାରଣରୁ ହିଁ ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ଶୋଇଥାନ୍ତି |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏହି ଗାଁର ଲୋକମାନେ ଯେଉଁ ପାଣିକୁ ପିଇଥାନ୍ତି, ସେଥିରେ ଗ୍ୟାସ ମିଶିରହିଛି | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏମାନଙ୍କୁ ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ନିଦ ଆସିଥାଏ | ୟୁରାନିୟମର ବିଷାକ୍ତ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଗାଁର ଜଳ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଦୂଷିତ ହୋଇଯାଇଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିଜ ଷ୍ଟଡିରେ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ଥିବା ପାଣିରେ କାର୍ବନ ମୋନୋ ଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ମାସ ମାସ ଧରି ଶୋଇରୁହନ୍ତି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *