କ’ଣ ଆପଣ ପୃଥିବୀକୁ ଘୁରୁଥିବାର ଦେଖିଛନ୍ତି କି ? ଏଠାରେ ଦେଖନ୍ତୁ ରୋମାଞ୍ଚକର ଭିଡିଓ

ପିଲାଦିନରୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଶୁଣିଆସିଛୁ ଯେ ପୃଥିବୀ ଘୂରି ବୁଲୁଛି | ବଡ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ନିଜ ଚାରିପାଖେ ଘୁରିଥାଏ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହା କେବେ ବି ଅନୁଭବ କରିପାରିନାହୁଁ | ଥରେ ଭାବନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ କେବେ ପୃଥିବୀରେ ବୁଲିବାକୁ ଅନୁଭବ କରିପାରିବା ତେବେ କେମିତି ଲାଗିବ | ଜଣେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଫୋଟୋଗ୍ରାଫର ଆମ ପାଇଁ ଏହା କରିଦେଇଛନ୍ତି | ଆର୍ଯ୍ୟ ନିରେନବର୍ଗ ନାମକ ଜଣେ ଆଷ୍ଟ୍ରୋଫୋଟୋଗ୍ରାଫର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଏକ ଭିଡିଓ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ଏଥିରେ ଆପଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ପୃଥିବୀ କିପରି ଘୁରିଥାଏ |

ରିତେଶ ଦେଶମୁଖ କରିଛନ୍ତି ସେୟାର :-

ଆପଣଙ୍କୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ଭିଡିଓ ଅଭିନେତା ରିତେଶ ଦେଶମୁଖ ନିଜ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି | ସେ ନିଜ ପୋଷ୍ଟ ସହିତ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ପୃଥିବୀ ନିଜ ଅକ୍ଷ ଚାରିପରେ ଘୁରିଥାଏ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲୁଛି | କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଆଦୌ ଅନୁଭବ କରିପାରୁ ନାହିଁ | ଆର୍ଯ୍ୟ ନିରେନବର୍ଗ ଏପରି ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ସୁନ୍ଦର ଭିଡିଓ କ୍ଲିକ କରିଛନ୍ତି | ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ପୃଥିବୀ ବୁଲୁଥିବାର ଅନୁଭବ କରିପାରିବା | ରିତେଶ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିରେନବର୍ଗ ତିନି ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରତି ୧୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଫୋଟ କ୍ଲିକ କରିଥିଲେ | କ୍ୟାମେରା ମିଲ୍କି ୱେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଅଂଶକୁ ହିଁ ଦେଖୁଛି, ତେଣୁ ଏହା ସ୍ଥିର ଦେଖାଯାଏ | ପୃଥିବୀର ଗତିକୁ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଅନୁଭବ କରାଯାଇପାରେ |

ଏହି ସମୟ ହେଉଛି ୫୦ ବର୍ଷର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସ୍ପିଡ଼ :-

ଗତ ୫୦ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ ଅପେକ୍ଷା ପୃଥିବୀ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଯେ ଏହାକୁ କିପରି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ | ଏହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ସାଧାରଣ ବେଗଠାରୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି | ପୃଥିବୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରୁଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନଠାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ପୃଥିବୀ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଥରେ ବୁଲୁଛି |

Google

୫୦ ବର୍ଷର ସଠିକ ଚିତ୍ର :-

ପୃଥିବୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟରୁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଘୁରୁଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ଠାରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ମଧ୍ୟ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ନିଜ ଅକ୍ଷରେ ଥରେ ଘୁରୁଛି | ଏହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୦.୫ ମିଲିସେକେଣ୍ଡରୁ କମ ଏକ କକ୍ଷପଥ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି | ଆମର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୦.୫ ମିଲିସେକେଣ୍ଡ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ପୃଥିବୀର ଘୂର୍ଣ୍ଣନର ସଠିକ ଚିତ୍ର ନିଆଯାଉଛି | ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସମୁଦାୟ ୮୬,୪୦୦ ସେକେଣ୍ଡ ରହିଥାଏ ଯଥା ୮୬,୪୦୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଆମ ପୃଥିବୀ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି | କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ଠାରୁ ୮୬,୪୦୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ୦.୫ ମିଲିସେକେଣ୍ଡରେ ହ୍ରାସ ଆସିଯାଇଛି |

ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ହଟାଇବାର ସମୟ :-

ପ୍ୟାରିସ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆର୍ଥ ରୋଟେସନ ସର୍ଭିସର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମୟ ସହିତ ସାମଞ୍ଜସ୍ୟ ରଖିବାପାଇଁ ୭୦ ଦଶକରୁ ୨୭ ଟି ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ଯୋଡିଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୬ମସିହାରେ ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ଯୋଡା ଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥର ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ହଟାଇବାର ସମୟ ଆସିଗଲା, ଅର୍ଥାତ ନେଗେଟିଭ ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ଯୋଡିବାକୁ ପଡିବ |

ସମୟ ସହିତ ଚାଲିବାକୁ ହେଲେ ପଛକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ :-

ନ୍ୟାସନାଲ ଫିଜିକାଲ ଲାବୋରେଟୋରୀର ସିନିୟର ରିସର୍ଚ୍ଚ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପୀଟର ହ୍ୱିବର୍ଲି ସ୍ୱୀକାର କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟଠାରୁ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ କକ୍ଷପଥ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି | ଗତ ୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଘଟିଛି | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମୟ ସହିତ ଚାଲିବାପାଇଁ ନେଗେଟିଭ ଲିକ ସେକେଣ୍ଡ ଯୋଡିବାକୁ ପଡିବ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *