ଦୁନିଆର ଏପରି ଏକ ଦେଶ, ଯେଉଁଠି ଦୁ-ର୍ଭି-କ୍ଷ ହେଲେ ଲୋକମାନେ ଖାଇଥାନ୍ତି ମଣିଷର ମାଂସ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ସୂଚନା

ୟୁକ୍ରେନ ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନ ଦେଶ ଅଟେ | ଯାହା ପୂର୍ବ ୟୁରୋପରେ ଅବସ୍ଥିତ ଅଟେ | ଏହାର ସୀମା ଅନେକ ଦେଶ ସହିତ ମିଶିଥାଏ, ଯେପରି ପୂର୍ବରେ ରୁଷ, ଉତ୍ତରରେ ବେଲାରୁଷ, ପୋଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ସ୍ଲୋଭାକିଆ, ପଶ୍ଚିମରେ ହଙ୍ଗେରୀ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମରେ ରୋମାନିଆ ଏବଂ ମଲଡୋଭା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣରେ କଳା ସାଗର ଏବଂ ଆଜୋଭ ସାଗର | ତେବେ କିଭ ଏହି ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଏବଂ ଏଠାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସହର ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଯେ କିଭକୁ ‘ସୁନ୍ଦର ମହିଳା ସହର’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ୟୁକ୍ରେନର ଆହୁରି ଅନେକ ରୋଚକ କଥା ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |

ମଦ୍ୟପାନକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ଦେଶରେ ଭୁଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପରମ୍ପରାଠାରୁ କମ ନୁହେଁ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ମ-ଦ୍ୟ-ପା-ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୟୁକ୍ରେନ ଷଷ୍ଠ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି | ଯଦି ଆମେ ଏହାକୁ ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଏଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଲିଟର ମଦ୍ୟପାନ କରିଥାନ୍ତି |

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଗଭୀର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ୟୁକ୍ରେନରେ ଅବସ୍ଥିତ ରହିଛି, ଯାହା ‘ଆର୍ସେନା ମେଟ୍ରୋ ଷ୍ଟେସନ’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ | ଏହି ଷ୍ଟେସନଟି ମାଟିର ୧୦୫.୫ ମିଟର କିମ୍ବା ୩୪୬ ଫୁଟର ଗଭୀରରେ ଅବସ୍ଥିତ |

ୟୁକ୍ରେନର ଲୋକମାନେ ସଙ୍ଗୀତକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଏହି କାରଣ ଯେ, ଦୁନିଆର ଦୀର୍ଘତମ ବାଦ୍ୟଯନ୍ତ୍ର ଏହି ଦେଶରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥାଏ | ଏହା କାଠରେ ନିର୍ମିତ ଶିଙ୍ଗ ପରି ଆକୃତିର ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ‘ଟ୍ରେମ୍ବିତା’ କୁହାଯାଏ |

ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ, ଦମ୍ପତି ବିବାହ ସମୟରେ ବାମ ହାତରେ ବିବାହ ମୁଦି ପିନ୍ଧାଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୟୁକ୍ରେନରେ ସେପରି ନୁହେଁ | ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ଠିକ ଏହାର ଓଲଟା ଡାହାଣ ହାତରେ ବିବାହ ମୁଦି ପିନ୍ଧାଇଥାନ୍ତି | ଏହା ଏଠାରେ ପରମ୍ପରାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି |

୧୯୩୨-୩୩ ରେ ୟୁକ୍ରେନ(ସେତେବେଳେ ୟୁକ୍ରେନ ସୋଭିଏତ ସଂଘର ଅଂଶ ଥିଲା)ରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ପଡିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରି ଯାଇଥିଲେ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ ସମୟରେ ଏତେ ଭୋକ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ମଣିଷ ହିଁ ମଣିଷର ମାଂସ ଖାଇ ଯାଉଥିଲେ | ସେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ନରଭକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *