କରୋନା ଟୀକା ଫାଇଜର ନେବାପରେ ୧୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାରା ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଫାଇଜର ଟିକାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଲାଣି | କାରଣ ନରୱେରେ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ପରେ ୧୩ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩୩ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି ଟୀକା :-

ନୂତନ ବର୍ଷର ୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନରୱେରେ ଫାଇଜର ଟୀକା ଦିଆଯିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୬୭ ବର୍ଷିୟ ସଭିନ ଆଣ୍ଡରସନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା | ତା’ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୩ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି | ଟୀକାକରଣର ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଘୋଷଣା କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଯେ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ହେବ |

Google

୨୯ ଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା :-

ରୁଷି ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ସ୍ପୁତନିକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନରୱେ ମେଡିସିନ ଏଜେନ୍ସି କହିଛି ଯେ ୨୯ ଜଣ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ଦେଖା ଦେଇଛି, ଯେପରିକି ଟୀକାକରଣ ପରଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁକୁ ଟୀକାକରଣ ସହ ଜଡିତ ଅଛି ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି | ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୧୩ ଜଣଙ୍କର ହିଁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି | ଏଜେନ୍ସିର ମେଡିକାଲ ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଷ୍ଟେନାର ମ୍ୟାଡସେନ ଦେଶର ଜାତୀୟ ପ୍ରସାରଣକାରୀ ଏନଆରକେ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଛନ୍ତି, “୧୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁରେ ନଅଟି ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ମାମଲା ରହିଛି |”

ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କର ବୟସ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ :-

ଡ଼ାଇରେକ୍ଟର ଷ୍ଟେନାର ମ୍ୟାଡସେନ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଯାଞ୍ଚରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଲୋକ ଦୁର୍ବଳ ଓ ବୃଦ୍ଧ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେକି ନର୍ସିଂ ହୋମରେ ରହୁଥିଲେ | ମୃତକଙ୍କ ବୟସ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ’ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଲୋକକୁ ଟୀକା ଦେବାପରେ ଜ୍ୱର ଏବଂ ବିଚଳିତ ହେବାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ଏହା ପରେ ସେ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା |

Google

ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ପ୍ରଶାସନ :-

ମ୍ୟାଡସେନ ଜୋର ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ‘ ଏହି ମାମଲା ବିରଳ ଅଟେ ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ କୌଣସି ସାଂଘାତିକ ପରିଣାମ ବିନା ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ସେମାନେ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ, ଡିମେନ୍ସିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ ‘ | ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ପ୍ରାଧିକରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିବା ସାଇଡ ଇଫେକ୍ଟ ମାମଲାରେ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ | ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କିଛି ରୋଗୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଛାଡି ବହୁତ କମ ବିପଦ ରହିଛି ‘ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *