ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆସିଲା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅ-ନ୍ତି-ମ ସଂସ୍କାରରେ,ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ …..ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହରାଇବାର କଷ୍ଟ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣା କୌଣସି ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ଏପରି କିଛି ଘଟଣା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଶିମଲାରେ ଶହୀଦଙ୍କ ବି-ଧ-ବା ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଥିଲା | ସେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅ-ନ୍ତି-ମ ସଂସ୍କାରକୁ ବୋହୂ ବେଶରେ ଆସିଲେ ଏବଂ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଜଣାଇଲେ | ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗିଦେଲା ପରି ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିଲା, ଯିଏ ବି ଦେଖିଲା ତା’ର ଆଖି ଓଦା ହୋଇଗଲା | ସମସ୍ତେ ଏହି ଵୀରାଂଗନାର ସାହସ ଏବଂ ଉତ୍ସାହକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଲୋକମାନେ କହିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପରି ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସାହସୀ ଅଟନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ବୁଧବାର ସକାଳେ ପୋଲିସ ଯବାନ ୨୭ ବର୍ଷୀୟ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜକୀୟ ସମ୍ମାନ ସହିତ ଶ-ବ-ଦା-ହ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଅ-ନ୍ତି-ମ ସଂସ୍କାର ଯବାନଙ୍କ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ କାଙ୍ଗ୍ରାର ମୁଲତାନରେ ହେଲା | ଏହି ସମୟରେ ଯବାନଙ୍କ ବିଧବା ସ୍ତ୍ରୀ ବୋହୂ ବେଶରେ ସଜେଇହୋଇ ଆସିଥିଲେ | ସେ ଓଦା ଆଖିରେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଅ-ନ୍ତି-ମ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ଅବସରରେ ବିରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ପୋ-ଲି-ସ ଯବାନ ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲେ | ସେମାନେ ବିରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ତ୍ରିରଙ୍ଗା କଲେ |

Google

ବିରେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ଶହୀଦ ହେବାର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ଅଟେ | କଥାଟି ଜାନୁଆରୀ ୬ ତାରିଖ ସନ୍ଧ୍ୟାର ଅଟେ | ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଶିମଲାରେ ତୁଷାରପାତ ମଧ୍ୟରେ ଫସି ରହିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ, ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଶହୀଦ ହେବାକୁ ପଡିଲା | ସେ ଏବଂ ପୋ-ଲି-ସର ଏକ ଟିମ କୁଫ୍ରି ଏବଂ ଛାବ୍ରା ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଜିପରେ ଯାଉଥିଲେ | ଏହି ଜିପରେ ୬ ଜଣ ସୈନିକ ଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଜିପ ଚାଇନାର ବଙ୍ଗଳା ଦେଇ ଗଲା, ସେତେବେଳେ ବରଫ ଉପରେ ଖସିଗଲା | ଗାଡି ସିଧା ଯାଇ ମିଟର ଗଭୀର ଖାଲରେ ପଡ଼ିଗଲା | ଏହି ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା କାରଣରୁ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଗଲା |

ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା ପରେ ବୀରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଆଇଜିଏମସି ଶିମଲାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା | ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିଲା |ତେବେ ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବୀରେନ୍ଦ୍ର ନିଜ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁ-ର ଖବର ଏସପି ଶିମଲା ମୋହିତ ଚାୱଲା ଦେଇଥିଲେ | ବିରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ବିୟୋଗ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଦୁଃଖରେ ଭାଙ୍ଗିପଡିଲା ଏବଂ ଶୋ-କ ଛାୟା ଖେଳିଗଲା | ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଟେ | ଘରେ ଏକମାତ୍ର ରୋଜଗାରକ୍ଷମ ଥିଲେ ବିରେନ୍ଦ୍ର | ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃ-ତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ମା ସର୍ବଦା ଅସୁସ୍ଥ ଥାଆନ୍ତି | ବିରେନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଚାରିଜଣ ଯୁବକ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ସ୍ୱାମୀ ଶ-ହୀ-ଦ ହେବା ପରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି | ସେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକୁଟିଆ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି | ସେପଟେ ଯିଏ ବି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଛି, ସେ ଆଖି ଓଦା ହେବାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ବୋହୂ ବେଶରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ଫୋଟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ସେୟାର ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି | ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛନ୍ତି |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *