ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଚୀନ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଏକ ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥିଲା ଚା (ଚାହା)’ର ଜନ୍ମ,ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ଭୁଲ ପାଇଁ ଦୁନିଆକୁ ଚାହା ଆସିଥିଲା ?

ଚା ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ପାନୀୟ, ଯାହା ଧନୀ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପିଇଥାନ୍ତି | ଚା’ର ଇତିହାସ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଅଟେ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଦେଶର ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ୧୫ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଚା ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ | ଚା’ର ଅନେକ ସ୍ୱାଦ ରହିଛି |ଗ୍ରୀନ ଟି, ବ୍ଲାକ ଟି ବ୍ୟତୀତ ହ୍ୱାଇଟ ଟି’କୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ଦୁନିଆରେ ଚା’ର କାହାଣୀ ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଟେ | ଚୀନରେ ଜଣେ ସମ୍ରାଟ ଥିଲେ ଶେନ ନୁଗନ | ସେ ସବୁଦିନ ସକାଳେ ବୁଲିବା ପରେ ବଗିଚାରେ ବସି ଗରମ ପାଣି ପିଉଥିଲେ | ଦିନେ କିଛି ପତ୍ର ପାଣିରେ ପଡ଼ିଗଲା | ତାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନେ ପାଣି ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, କିନ୍ତୁ ସମ୍ରାଟ ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଦେଇଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ପାଣିରୁ ସୁଗନ୍ଧ ଆସୁଥିଲା | ସମସ୍ତଙ୍କ କଥାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି ସମ୍ରାଟ ସେହି ପାଣି ପିଇଲେ | ତାଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ୱାଦ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗିଥିଲା | ଏହି ପତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଚା’ ଥିଲା | ଏହା ତ ଥିଲା ଚା’ର ପୁରୁଣା କାହାଣୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ପ୍ରଭାବ |

ଜାନୁୟାରୀ ୧୦ ତାରିଖ ୧୮୩୫ ମସିହାରେ ଭାରତରୁ ଚା’ର ପ୍ରଥମ ସାମଗ୍ରୀ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​| ଏହା ପରେ ଚୀନ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ସହ ବାଣିଜ୍ୟ ଚୁକ୍ତି କଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଚା ମଞ୍ଜି ଦେଲା | ଯଦି ଭାରତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯିବା, ତେବେ ଏଠାରେ ୫୦ ପ୍ରକାରର ଚା ଚାଷ କରାଯାଏ | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଦାର୍ଜିଲିଂ ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁର ଚା’ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପସନ୍ଦ କରାଯାଏ |

Google

ଦେଶର ଯେଉଁ ୧୫ ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଚା ’ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ, ତାହା ହେଉଛି ଆସାମ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତ୍ରିପୁରା, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ସିକ୍କିମ, ମଣିପୁର, ମିଜୋରାମ, ମେଘାଳୟ ଏବଂ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି |

ଚା’କୁ ତାର ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ଆଧାର ଉପରେ ଗ୍ରୀନ-ଟି, ଓଲଙ୍ଗ-ଟି, ବ୍ଲାକ-ଟି ଏବଂ ହ୍ୱାଇଟ-ଟି ଇତ୍ୟାଦିରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି | ମେ ୨୧କୁ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମହାସଭା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚା ଦିବସ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି |

ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଚା ବଗିଚା :-

ଦାର୍ଜିଲିଂ :-

ଏହା ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ହିଲ ଷ୍ଟେସନ ଅଟେ | ଏଠାର ଚା’କୁ କଳା ଚା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଏବଂ ସୁଗନ୍ଧ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ |

ନୀଳଗିରି :-

ଏହା ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ଜିଲ୍ଲା ଅଟେ | ଏହି ପର୍ବତ ସୀମା ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ କେରଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଛି | ଏହି ଚା’ କଳା ରଙ୍ଗ, ସୁଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ |

କଙ୍ଗରା :-

ଏହା ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଜିଲ୍ଲା ଅଟେ | ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପାଲମପୁର ଏବଂ ଧର୍ମଶାଲାରେ ହୋଇଥାଏ |

Google

ମୁନ୍ନାର :-

ଏହା କେରଳର ଏକ ହିଲ ଷ୍ଟେସନ ଅଟେ | ଏଠାରେ ଥିବା ଚା ବଗିଚା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରାଭାନକୋର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ କେରଳରେ ବ୍ୟାପିଛି |

କୁର୍ଗ :-

ଏହା କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ହିଲ ଷ୍ଟେସନ ଅଟେ | ଏହାକୁ କୋଡାଗୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏଠାର ଚା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ |

କୁହାଯାଏ ଯେ ଭାରତରେ ଚା’ର ଆବିଷ୍କାର ପ୍ରଥମେ ୧୮୧୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା | କିଛି ଇଂରେଜୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆସାମରେ ବଢୁଥିବା ଚା ବୁଦାକୁ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲା | ଏହାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀମାନେ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ପିଉଥିଲେ |

Google

ଭାରତର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଜେନେରାଲ ଲର୍ଡ ବାଣ୍ଟିକ ୧୮୩୪ ମସିହାରେ ଚା’ ପରମ୍ପରା ଭାରତରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ୧୮୩୫ ମସିହାରେ ଚା ବଗିଚା ଲଗାଯାଇଥିଲା |

ଭାରତର ପ୍ରାୟ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଚା’ ପିଉଛନ୍ତି | ଏହି ହାର ବାର୍ଷିକ ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢୁଛି | ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଚା’ ନିରନ୍ତର ଭାବରେ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ କେହି ଏ ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ତେବେ ଏହା ତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଚା ଚୀନରୁ ପହଞ୍ଚିଛି |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *