ବାବା ରାମଦେବଙ୍କଠାରୁ କମ ନୁହେଁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି, କୋଟିପତି ଲିଷ୍ଟରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଶୈଳୀ ବିଷୟରେ

ବାବା ରାମଦେବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଗଣନା ଦେଶର ଧନୀ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ | ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦର ୯୮.୫% ଅଂଶଧନ ରଖୁଥିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କର ସ୍ଥିତି ବାବା ରାମଦେବଙ୍କଠାରୁ କମ ନୁହେଁ | କମ୍ପାନୀର ବରିଷ୍ଠତା କ୍ରମରେ ତାଙ୍କୁ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଏବଂ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଉତ୍ପାଦ ବିଭାଗକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି |

ଗୁରୁକୁଳରେ ହୋଇଥିଲା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ସହ ଦେଖା :-

ବିବିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ହରିଦ୍ୱାରର ଏକ ନେପାଳୀ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା | ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନ ମଧ୍ୟ ନେପାଳରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା | ଭାରତକୁ ଫେରିବା ପରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ହରିୟାଣାର ଖାନପୁର ଗୁରୁକୁଳରେ ପଢିବାକୁ ଆସିଥିଲେ | ଗୁରୁକୁଲରେ ତାଙ୍କର ଦେଖା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଦୁହେଁ ବନ୍ଧୁ ହୋଇଗଲେ | ତା’ପରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ସହ ମିଶି ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ସେବେଠାରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ସହ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ କାମ କରୁଛନ୍ତି | ଆଜି ଏହି କମ୍ପାନୀର ବାର୍ଷିକ କାରବାର ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ |

Google

କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ :-

ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦର ସିଇଓ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ଜଣେ କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି | ଦେଶର ଧନୀ ସମୃଦ୍ଧ ଲିଷ୍ଟରେ ତାଙ୍କ ନମ୍ବର ୧୮ ତମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି | ହୁରୁନ ଇଣ୍ଡିଆ ରିଚ ଲିଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ୪୬,୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ | ଲିଷ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ତାଙ୍କ ରାଙ୍କରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ ଏବଂ ସେ ପୂର୍ବ ପରି ୧୮ ନମ୍ବରରେ ଅଛନ୍ତି | ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦର ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଟନ୍ତି |

ରେଞ୍ଜ ରୋଭରରେ ଯାନ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ :-

କୋଟିପତି ହେବ ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦୁଇଟି ଏପରି ଜିନିଷ ସେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା ଦୁନିଆର ଟପ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ସାମିଲ ଅଛି | ଏନଡିଟିଭିର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ରେଞ୍ଜ ରୋଭର କାରରେ ଯାନ୍ତି ଏବଂ ଆଇଫୋନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ :-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣ ପତଞ୍ଜଳି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପତଞ୍ଜଳି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳପତି ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ସେ ବାରାଣାସୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣନନ୍ଦ ସଂସ୍କୃତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ | ପ୍ରାୟ ସେ କେବଳ ଧଳା ପୋଷାକରେ ହିଁ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବୃତ୍ତିଗତ ଡିଗ୍ରୀ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ସିଇଓ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *