ଇତିହାସ ରଚିଲେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି : ସନ୍ୟାସ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଧୋନୀଙ୍କ ଉପରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ, ଆଇପିଏଲରୁ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଭାରତୀୟ ଦଳର ପୂର୍ବ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ଗତବର୍ଷ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଇପିଏଲରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଚେନ୍ନାଇ ପାଇଁ ଦଳର ଭାର ସମ୍ଭାଳୁଛନ୍ତି। ଟି-୨୦ ଲିଗର ୧୪ତମ ସଂସ୍କରଣ ରେ ମଧ୍ୟ ଚେନ୍ନାଇର ଅଧିନାୟକତ୍ଵ କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିବେ ଓ ଏହି ସମୟରେ ସେ ଏକ ଖାସ ଉପଲବ୍ଧି ନିଜର ନାମରେ କରିନେଇଛନ୍ତି।

ଧୋନୀ ଆଗାମୀ ସିଜିନରେ ଖେଳିବା ସହିତ ଆଇପିଏଲରେ ୧୫୦କୋଟି ଟଙ୍କାର ସେଲାରି ପାଉଥିବା ଏକ ମାତ୍ର ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇପିଏଲରୁ ସମୁଦାୟ ୧୩୭କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି। ଯାହାକି ଅନ୍ୟ କ୍ରିକେଟର ତୁଳନାରେ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ।

Google

ଆଇପିଏଲ ର ପ୍ରଥମ ସିଜିନରେ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଖେଳାଳୀ ଥିଲେ। ଧୋନୀ ଆଗାମୀ ତିନୋଟି ସିଜିନରେ ୧୮କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ବିସିସିଆଇ ଦ୍ଵାରା ରିଟେନସନର ରାଶି ବଢାଯିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ତାଙ୍କର ସେଲାରିକୁ ଆଗାମୀ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ୮.୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ବଢାଇ ଦିଆଗଲା।

ଧୋନୀ ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୫ରେ ବାର୍ଷିକ ୧୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ। ରାଇଜିଂ ସୁପରଜିଆଣ୍ଟରେ ଯୋଗଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୨୫ କୋଟି ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ, ୨୦୧୮ରେ, ରିଟେନସନ ରାଶି ବିସିସିଆଇ ଧାରଣ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଧୋନିଙ୍କ ଦରମା ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା, ସେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୧୫ କୋଟି ହାରରେ ୪୫ କୋଟି ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ୨୦୨୧ରେ କୌଣସି ବଡ଼ ନିଲାମି ହେବ ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ପୁଣିଥରେ ସେ ୧୫କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବେ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସରେ ୧୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇବାର ଏକମାତ୍ର ଖେଳାଳୀ ହେବେ।

ଧୋନିଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳୀ ଯଥା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନସର ଅଧିନାୟକ ରୋହିତ ଶର୍ମା ଓ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ଷ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ଙ୍କ ଆଇପିଏଲର ସେଲାରି ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ ଅଟେ। ପାଞ୍ଚ ଥର ଚମ୍ପିୟାନ ହୋଇଥିବା ରୋହିତ ଶର୍ମା ୧୩୧କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି। ବିରାଟ କୋହଲି ୧୨୬କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ରେ ସୁରେଶ୍ ରାଇନା ଓ ଏବି ଡିଭିଲିୟର୍ଷ ୧୦୦କୋଟିର ଆୟ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିଯିବେ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *