କରୋନା ଟିକା ଉପରେ ଆଜି ବଡ଼ ଘୋଷଣା, କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଏବଂ କୋଭାକ୍ସିକୁ ମିଳି ସାରିଛି ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

କରୋନା ମହାମାରୀଙ୍କୁ ଶେଷ କରିବାପାଇଁ ଏହାର ଟୀକାର ଅପେକ୍ଷା ଉତ୍ସାହର ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅପେକ୍ଷା ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, କାରଣ କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଏହି ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଶେଷ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ଡ୍ରଗ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ଉପରେ ରହିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ DCGI ରବିବାର ସକାଳ ୧୧ ଟାରେ ଏକ ପ୍ରେସ କନ୍ଫରେସିଙ୍ଗ କରି ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିପାରେ | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇଟି ଟିକା (‘କୋଭିଶିଲ୍ଡ’ ଏବଂ ‘କୋଭାକ୍ସିନ’) କୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଦ୍ୱାରା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ମିଳିସାରିଛି |

DCGI କରିବ ପ୍ରେସ କନ୍ଫରେନ୍ସ :-

ବାସ୍ତବରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଔଷଧି ମାନକ ସଂଗଠନର ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି DCGI ପାଖରେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକର ‘କୋଭିସିନ’ ଏବଂ ସେରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ‘କୋଭିଶିଲ୍ଡ’ ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ DCGI ମଧ୍ୟ ଏହି ଉଭୟ ଟୀକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବ | ଆଜି ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ DCGI ଏହି ବିଷୟରେ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଯାଉଛି |

Google

ଭାରତକକୁ ମିଳିପାରେ ୨ ଟି ଟିକା :-

ଜଣାଅଛି ଯେ ଜାନୁୟାରୀ ୧ ତାରିଖରେ ଏକ୍ସପୋର୍ଟ କମିଟି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଏଷ୍ଟ୍ରେଜନିକାର ଟୀକା ‘କୋଭିଶିଲ୍ଡ’କୁ ଏମର୍ଜେନ୍ସି ସୀମିତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା | ସେହିପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ ଜାନୁୟାରୀ ୨ତାରିଖରେ ସ୍ୱଦେଶୀ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଟିକା ‘କୋଭାକ୍ସିନ’ କୁ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସୀମିତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତକୁ କରୋନା ବିରୋଧରେ ଦୁଇଟି ଟିକା ମିଳିବାର ପୁରା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି | ବାସ DCGI ର ଶେଷ ଅନୁମତିର ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି |

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି ଯେ, ଡ୍ରଗ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (DCGI) ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଡ୍ରଗକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ କମ୍ପାନୀକୁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ବର୍ତ୍ତମାନ DCGI ଠାରୁ ଏହି ଦୁଇ ଟିକାଗୁଡ଼ିକର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବାପରେ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଖୁବଶୀଘ୍ର କରୋନାର ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ | ତେବେ ଦେଶରେ ଜାନୁଆରୀ ୨ ଠାରୁ କରୋନା ଟିକାର ଡ୍ରାଇ ରନ କରାଯାଉଛି | ଡ୍ରାଇ ରନର ରେଜଲ୍ଟ ବହୁତ ସକରାତ୍ମକ ଥିଲା | ଏହାକୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିଥିଲେ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *