ମହାକାଶରେ ମଣିଷ, ପ୍ରଥମଥର ମିଳିବ 5G ସେବା, ଜାଣନ୍ତୁ ୨୦୨୧ ମସିହା ଠାରୁ ଲୋକମାନେ କ’ଣ କ’ଣ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ?

ଏହି ବର୍ଷ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ଅନେକ ଉପହାର ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରିଥାଉ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ | ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଅବସ୍ଥିତ କମ୍ପାନୀ ଟେରାଫୁଗିଆ, ଯେଉଁଠାରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା ଏକ କାର ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି | ସେହିପରି ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିବା କୃତ୍ରିମ କିଡନୀ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେବ | ମହାକାଶରେ ଏହି ବର୍ଷ ଭାରତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଐତିହାସିକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ, କାରଣ ଏହି ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ରେ ମିଶନ ଗଗନଯାନ ଅଧୀନରେ ମନୁଷ୍ୟକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ | ଚୀନ ମଧ୍ୟ ଏହି ବର୍ଷ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ପହଞ୍ଚିବ |

ଆକାଶରେ ଉଡ଼ିବ କାର :-

ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ସ୍ଥିତ କମ୍ପାନୀ ଟେରାଫୁଗିଆ ଏହି ବର୍ଷ ଆକାଶରେ ଉଡ଼ୁଥିବା କାର ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହାକୁ କମ୍ପାନୀ TF-X ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି | ଏଥିରେ ୩ରୁ ୪ଜଣ ଲୋକ ବସିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆରାମରେ ଘରୋଇ ଗ୍ୟାରେଜରେ ପାର୍କିଂ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧୮୩୦୦୦ ପାଉଣ୍ଡ (୧ କୋଟି ୮୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା) ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି | ୨୦୧୩ମସିହାରେ କମ୍ପାନୀ TF-X ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​|

Google

ଏହି ବର୍ଷର ମଧ୍ୟଭାଗରେ 5G ସେବା ମିଳିବ :-

ରିଲାଏନ୍ସ ଭାରତରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ୨୦୨୧ମସିହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସିକରେ ଲଞ୍ଚ କରିବ | ଏହାର ଘୋଷଣା କମ୍ପାନୀ କରିଛି | ଜିଓ ଏକ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତରେ 5G ର ଆରମ୍ଭ କରିବ | ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ରେ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଫୋନରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ରହିବ | ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଦେଶରେ 6G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ କାମ ଚାଲିଛି | ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ |

ପ୍ରଥମ ଥର ମହାକାଶରେ ମଣିଷ :-

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମାନବ ମହାକାଶ ମିଶନ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖ ୨୦୧୮ ରେ ‘ଗଗନଯାନ ମିଶନ’ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ | ମିଶନ ଗଗନଯାନ ଅଧୀନରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ମଣିଷକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଯିବ |

ମଙ୍ଗଳରେ ଚୀନ :-

୨୩ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରେ ଚୀନ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ପାଇଁ ନିଜ ମିଶନ ତିଆନୱେନ ୧ କୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା | ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ ରୋଭର ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଅବତରଣ କରିବ | ଯଦି ଚୀନ‌ର ଏହି ମିଶନ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ମାନବ ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର କକ୍ଷପଥରେ ଅବତରଣ କରିବା, ଅବତରଣ ଏବଂ ରୋଭରର ଅବତରଣ କରିବାର ଏହା ପ୍ରଥମ ମିଶନ ହେବ | ଏହି ମିଶନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବରଫ ଅଛି ତାହା ଖୋଜିବା | ଏହାବ୍ୟତୀତ ଭୂପୃଷ୍ଠ ଗଠନ, ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ପରିବେଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

Google

କୃତ୍ରିମ କିଡନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ :-

ଆମେରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୃତ୍ରିମ କିଡନୀ ତିଆରି କରିବାରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ ଡ୍ରଗ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନର ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବା ବାକି ଅଛି | ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ବଜାରକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି | ଭାରତରେ ପ୍ରତି ୮ ବର୍ଷରେ ଦଶ ହଜାର କିଡ଼ନୀ ପ୍ରତିରୋପଣର ସର୍ଜରୀ ହୋଇଥାଏ, ଯେମିତିକି ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କିଡନୀ ପ୍ରତିରୋପଣର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *