ଚାଇନାକୁ ଶକ୍ତ ଚାପୁଡ଼ା ମାରିଲା ନେପାଳ,ଚୁରମାର ହେଇଗଲା ଚାଇନାର ସ୍ବପ୍ନ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ନେପାଳର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ନିଜ ଇଶାରାରେ ନଚାଉଥିବା ଚୀନକୁ ସର୍ବଶେଷ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ପରେ ନିଜ ଜମି ଖସିଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛି | ଏହା କାରଣ ଯେ ଚୀନ ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ଚାଲୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ନିଜର ମନ୍ତ୍ରୀକୁ ପଠାଉଛି |

ଚୀନ‌ର ଶାସକ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଭାଗର ଉପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଓ ୟେଝୋଉ ନେପାଳକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଏବଂ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀ ପୁଷ୍ପ କମଲ ଦହଲ ‘ପ୍ରଚଣ୍ଡ’ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏକ ଶେଷ ଉଦ୍ୟମ କରିପାରନ୍ତି |

Google

ଚୀନ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ପ୍ରାଥମିକତା :-

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚାଇନାର ଉପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୁଓ ୟେଝୋଉ ରବିବାର ଦିନ ରାଜଧାନୀ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଆସୁଛନ୍ତି | ଚୀନ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରା ସମ୍ପର୍କରେ ନେପାଳରେ ଚୀନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହାଓ ୟାକୀ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି | ଚୀନ ନେତାଙ୍କ ଏହି ଯାତ୍ରାକୁ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ବହୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା ପିଏମ ଓଲିଙ୍କ ସଂସଦକୁକ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଛିଣ୍ଡା ହୋଇଯାଇଛି |

ନେପାଳରେ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ପ୍ରଚଣ୍ଡଙ୍କ ସହିତ ଭେଟିଥିଲେ :-

ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିଜର ନେପାଳ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଚୀନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଉଭୟ ଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟି ପାରିବେ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ନେପାଳରେ ଚୀନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ଭଣ୍ଡାରୀ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ, ମାଧବ କୁମାର ନେପାଳ ଏବଂ ଝାଲା ନାଥ ଖନଲଙ୍କ ସହିତ ଭେଟିଥିଲେ | ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଯାଉଥିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ନିଜର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ମିଳୁଥିବାର ଦେଖାଯାଉ ନାହିଁ |

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ସମସ୍ୟା ଚୀନ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର :-

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନେପାଳରେ ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ହେବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ଅନିଶ୍ଚିତତାର ବାତାବରଣ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ବିବାଦ ଜାରି ରହିଛି | ନେପାଳରେ ଏହି ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟର ପ୍ରଭାବ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପକାଇଛି | ନେପାଳର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମାନିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିରେ ସମସ୍ୟା ଚୀନ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର ଅଟେ |

ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରେ ହିଁ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଭାବନାକୁ ଉଠାଇବାକୁ ଲାଗିଲା, କିନ୍ତୁ ଯଦି ନେପାଳରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଦୁର୍ବଳ ହୁଏ, ତେବେ ଭାରତ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ପୁଣିଥରେ ଭଲ ହେବାର ଆଶା ନେପାଳର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୁଛନ୍ତି |

ନେପାଳୀ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଭାରତକୁ ପରାମର୍ଶ :-

ନେପାଳର ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ରମେଶନାଥ ପାଣ୍ଡେ ଏନବିଟି ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେପାଳରେ ଏହା ଚତୁର୍ଥ ଥର ହୋଇଛି, ଯେତେବେଳେ କି ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଛି | କାରଣ ନେପାଳ ନେତାମାନେ ଏହି ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହାର ସମାଧାନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେତେବେଳେ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ସହ ଡ଼ିଲ କରିବାର ସମୟ ଆସିଥାଏ ସେତେବେଳେ ଭାରତର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ସ୍ମୃତି ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ | ଭାରତ ନିଜର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଭୂମିକାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ବିନା ଭାରତ ଏହା ହାସଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

Google

ନେପାଳୀ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ଚୀନ ସହିତ ନିକଟତର :-

ନେପାଳର ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବ୍ୟାପାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗେଜା ଶର୍ମା ୱାଗଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାରମ୍ପାରିକ ଆଧାରରେ ହିଁ ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଏବଂ ଚୀନ‌ର ନିକଟତର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି | ଯେତେବେଳେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ମିଳିତହେଲେ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ‌ର ସେଥିରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଥିଲା | ଚୀନ ସବୁବେଳେ ପାର୍ଟି ଏକତା ସପକ୍ଷରେ ଥିଲା କାରଣ ଏହା ଚୀନର ସ୍ୱାର୍ଥରେ ମଧ୍ୟ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଚୀନର ପକ୍ଷ ସରକାର ଥିଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *