କୋଟିପତି ରତନ ଟାଟା କ’ଣ ପାଇଁ ବାହାଘର ହେଲେ ନାହିଁ ? ନିଜେ ବଖାଣିଲେ କାରଣ,ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା କାରଣ

ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଜୀବନ ସାରା କାହାକୁ ମଧ୍ୟ ବିବାହ କରିନାହାନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏପରି ନୁହେଁ ଯେ ରତନ ଟାଟା କେବେ କାହାକୁ ପ୍ରେମ କରିନାହାନ୍ତି | ଏକ ଇଣ୍ଟରଭିୟୁ ସମୟରେ ସେ ନିଜେ ନିଜର ପ୍ରେମ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ପ୍ରେମ ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଚାରିଥର ହୋଇଛି | କିନ୍ତୁ କଷ୍ଟକର ପରିସ୍ଥିତି ଆଗରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଡୋରି ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଆଉ କେବେ ବି ରତନ ଟାଟା ବିବାହ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିନଥିଲେ |

ବିଜନେସମ୍ୟାନ ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଡିସେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖ ୧୯୩୭ ମସିହାରେ ସୁରଟରେ ହୋଇଥିଲା | ଟାଟା ଗ୍ରୁପର ପୂର୍ବତନ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉତ୍ତମ ପଦ ମଧ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ | ସେ ଟାଟା ଗ୍ରୁପକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କାମ କରିଥିଲେ | ବିଜନେସ ଦୁନିଆରେ ତ ରତନ ଟାଟା ଖୁବ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପ୍ରେମ ମାମଲାରେ ସେ ବିଫଳ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲେ |

Google

ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲର ଇଣ୍ଟରଭିୟୁରେ ଅବିବାହିତ ଶିଳ୍ପପତି ରତନ ଟାଟା ନିଜର ପ୍ରେମ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୁଲାସା କରିଥିଲେ |ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମରେ ପଡ଼ିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ପ୍ରେମକୁ ବିବାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରିନଥିଲେ |

ଟାଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ଦୂରରେ ଚିନ୍ତା କଲେ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥାଏ ଯେ ଅବିବାହିତ ରହିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି, କାରଣ ଯଦି ସେ ବିବାହ କରିଥାନ୍ତେ ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଜଟିଳ ହୋଇଥାନ୍ତା |

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ପଚାରିବେ ଯେ କଣ ମୁଁ କେବେ କାହାକୁ ପ୍ରେମ କରିଥିଲି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛି ଯେ ମୁଁ ଚାରିଥର ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କିଛି ନା କିଛି ଡର କାରଣରୁ ପଛକୁ ହଟିଯାଇଥିଲି | ନିଜର ପ୍ରେମ ସମୟ ଦିନଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଟାଟା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଆମେରିକାରେ କାମ କରୁଥିଲି, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ପ୍ରେମକୁ ନେଇ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଯାଇଥିଲି ଏବଂ ମୁଁ କେବଳ ଏଥିପାଇଁ ବିବାହ କରିପାରିଲି ନାହିଁ, କାରଣ ମୁଁ ଭାରତ ଫେରି ଆସିଥିଲି |

ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଭାରତକୁ ଆସିବାକୁ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନର ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା | ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଆମେରିକାରେ ଆଉ କାହାକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ |

ଯାହା ସହିତ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ ହୋଇଥିଲା,କଣ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସହରରେ ଅଛନ୍ତି ? ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନରେ ସେ ହଁ ବୋଲି ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଆଗକୁ କହିବାକୁ ସେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ |

ରତନ ଟାଟାଙ୍କ ଜନ୍ମ ତ ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା | ରତନ ଟାଟା ଯେତେବେଳେ ୭ ବର୍ଷ ବୟସର ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପାମା ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ | ତାଙ୍କର ଲାଳନପାଳନ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା କରିଥିଲେ |

ରତନ ଟାଟା କାରଗୁଡିକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ | ତାଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଗ୍ରୁପ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ରୋଭର, ଜାଗୁଆର, ରେଞ୍ଜରୋଭର ହାସଲ କଲା | ଲକ୍ଷଟକିଆ କାର ଟାଟା ନାନୋଙ୍କୁ ଉପହାର ଦେଇଥିବା ରତନ ଟାଟା ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | ରତନ ଟାଟାଙ୍କୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବା ଏବଂ ପିଆନୋ ବଜାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପାଉଥିଲେ |

ନିଜର ଅବସର ପରେ ଟାଟା କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବାକି ଜୀବନ ମୋର ହବିକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଁ ପିଆନୋ ବଜାଇବି ଏବଂ ବିମାନ ଉଡାଇ ନିଜର ହବିକୁ ପୁରା କରିବି |

Google

 

ଭାରତ ସରକାର ରତନ ଟାଟାଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ (୨୦୦୦) ଏବଂ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ (୨୦୦୮) ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମ୍ମାନ ଦେଶର ତୃତୀୟ ତଥା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ ଅଟେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *