ସରକାର କମାଇଲେ ସୁନାର ଦର,ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଶସ୍ତାରେ କିଣି ପାରିବେ ସୁନା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ , RBI ଶସ୍ତା ସୁନା ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଯୋଜନାର ଦର ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। RBI ଦ୍ୱାରା ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତିର ନବମ ସିରିଜ ଅନୁଯାୟୀ , ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଦଶ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ , ଆମକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ସୁନା କ୍ରୟ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୮ ତାରିଖରୁ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ , ସୁନା କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ , କିଏ କେତେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ , ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା। ଏହାସହ ୫୦୦ ଟଙ୍କା କମ ମୂଲ୍ୟରେ ସୁନା ଏହି ଯୋଜନାରେ କିପରି ମିଳିପାରିବ , ଏହା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା।

Google

 

୨୦୨୧ ମସିହାରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ:-

ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଦେଇ ଦିଆଯିବ। ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଯଦି ଆପଣ ଶସ୍ତା ସୁନା କିଣିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଅଟନ୍ତି , ତେବେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ଆପଣ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ।

କିପରି ସୁନା ମୁଲ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ:-

ଆଇବିଆଇ ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତିର ମୁଲ୍ୟ ଇଣ୍ଡିଆନ ବୁଲିୟନ ଏଣ୍ଡ ଜୁଏଲାର ଏଶୋସିଏଶନର ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ମୁଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ କରାଯାଇଥାଏ। RBI ଡିସେମ୍ବର ମାସର ୨୨ ରୁ ୨୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ ସୁନା ମୁଲ୍ୟର ମୋଟ ଦର ଜାରି କରିଥାଏ। ଏଥର ସୁନା ମୁଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଏକ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ RBI ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଜାରି କରିଥାଏ।

କିପରି ମିଳିବ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ସୁନା:-

RBI ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନଲାଇନ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ ଦେଇଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଯଦି ବିନିଯୋଗକାରୀ ଅନଲାଇନ ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବେ , ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ ମିଳିପାରିବ।

ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ NGB ବିକ୍ରୟ କରିବାର ତାରିଖ:-

୧୧ ଜାନୁଆରୀ ରୁ ୧୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ପୁଣିଥରେ ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସୁନା ବିକ୍ରୟ କରାଯିବ। ୧୯ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଦାୟିତ୍ଵରେ ଦିଆଯିବ।

ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ NGB ବିକ୍ରୟ କରିବାର ତାରିଖ:-

RBI ଦ୍ୱାରା ୧ ଫେବୃଆରୀ ରୁ ୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଜାରି କରାଯିବ। ଏହାସହ ଏହି ଚୁକ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୯ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଦାୟିତ୍ଵରେ ଦିଆଯିବ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ NGB ବିକ୍ରୟ କରିବାର ତାରିଖ:-

୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ରୁ ୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଶସ୍ତା ସୁନା ବିକ୍ରୟ କରାଯିବ। ୯ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ସାର୍ବଭୌମ ସୁନା ଚୁକ୍ତିରେ ବିନିଯୋଗ କରିଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସୁନା ଚୁକ୍ତି ଦାୟିତ୍ଵରେ ଦିଆଯିବ।

ଅଫଲାଇନ କିପରି କ୍ରୟ କରିବେ:-

NGB ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଫଲାଇନ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଅନଲାଇନ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବେ , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଛାଡ଼ ମିଳିବ। ଏଥିସହିତ ଅଫଲାଇନ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଚୁକ୍ତି ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ମୁଲ୍ୟରେ ମିଳିବ। ଏହାସହ NGB କ୍ରୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବାର୍ଷିକ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥାଏ।

Google

NGB କ୍ରୟ କରିବାର ଉପାୟ:-

NGBକୁ ଅଫଲାଇନ ଏବଂ ଅନଲାଇନ ଉଭୟ ଉପାୟରେ କ୍ରୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହାର ବିକ୍ରୟ ଏନଏସଇ ଏବଂ ବିଏସଇ ଷ୍ଟକ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ , ଷ୍ଟକ ହଲ୍ଡିଂ କର୍ପୋରେଶନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ଼ (SHCIL) , ବ୍ୟାଙ୍କ , ଚୟନ କରାଯାଇଥିବା ଡାକଘର ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆପଣ ଅନଲାଇନ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ରୋକରଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ କିମ୍ବା ବ୍ରୋକିଙ୍ଗ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ କ୍ରୟ କରିପାରିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *