ଟିକା ପରେ ପରେ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ “ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନିକା”, ଶୀଘ୍ର ହୋଇପାରିବ କରୋନାରୁ ମୁକ୍ତି,ଜାଣନ୍ତୁ “ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନିକା” ବିଷୟରେ କିଛି ତଥ୍ୟ

କରୋନା ଟିକାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଫଳତା ପରେ ଔଷଧ କମ୍ପାନୀ “ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନିକା” ଏମିତି ଏକ ଆଣ୍ଟିବଡି ତିଆରି କରିଛନ୍ତି, ଯାହା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ଗମ୍ଭୀର ବେମାରୀରୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିବ| ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ମୁଖ୍ୟତଃ ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ଯାହାକୁ ଟିକା ମିଳି ପାରିନାହିଁ ଵା ଯାହାକୁ କୈାଣସି କାରଣ ବଶତଃ ଟିକା ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ|

Google

ବିବିସି ଡଟ୍ କମ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ନୂଆ ଆଣ୍ଟିବଡିଜର ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଥମ ଟ୍ରାଏଲ ଅଟେ| ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ୧୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡି ଦିଆଯାଇଛି| ଏହି ୧୦ ଲୋକ ସେମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ଗତ ୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନା କୈାଣସି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲେ| ଏହାକୁ କରୋନାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଇମରଜେନ୍ସି ପ୍ରୋଟେକସନ କୁହାଯାଉଛି|

ନୂଆ ଆଣ୍ଟିବଡିକୁ “ଏଷ୍ଟ୍ରୋଜେନିକା କମ୍ପାନୀ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି| ବ୍ରିଟେନ ସରକାରଙ୍କ ୟୁନିଭରସିଟି କଲେଜ ଲଣ୍ଡନ ହସ୍ପିଟାଲ ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡିଜର ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି| ଟ୍ରାଏଲ ସମୟରେ ଏହାବି ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ଆଣ୍ଟିବଡିର ବ୍ୟବହାର ଫଳରେ କ’ଣ କରୋନାରୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିବ?

Google

କହିରଖେ ଯେ, ଟିକା ଲଗାଇବା ପରେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ତିଆରି ହେବାକୁ ବହୁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ| ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥାଏ, ସେ ଟିକାରୁ ସୁରକ୍ଷା ମିଳିବ, ଏହା ଜରୁରୀ ନାହିଁ|

ଆଶା କରେ ଯେ, ଏହି ଆଣ୍ଟିବଡିଜ୍ ତୁରନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲାଇଜ କରିଦେଵ| ଏହାସହ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ରଖିବ| ୟୁସିଏଲଏଚର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟଙ୍କ କେଥରିନ ହୁଲିହାନ ଅନୁସାରେ ଟ୍ରାଏଲରେ ୧୦୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରିବାକୁ ଚାହେଁ| ଟ୍ରାଏଲରେ ଭାଗ ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ କହିବାକୁ ହେବ ଯେ, ସେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିଲେ ନା ନାହିଁ|

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *