ରୋଜଗାର ପାଇଁ ଆସିଲେ ଦିଲ୍ଲୀ,ପ୍ରଥମେ ହେଲେ କନେଷ୍ଟବଳ,ପରେ ଚାଷୀ ପୁଅ ହେଲେ ଆଇପିଏସ , ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଥିଲା ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷର କାହାଣୀ

ଆପଣ ଭାବି ପାରିବେ ନାହିଁ ମଧ୍ୟ ଯେ ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳ, ଆଇପିଏସ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି କୀର୍ତ୍ତିମାନ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଏକ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କ ପରି ଏକ ଛୋଟ ପୋଷ୍ଟରେ କାମ କରିଥିବା ବିଜୟ ସିଂ ଗୁରଜର, ବିଜୟ ରାଜସ୍ଥାନର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରୁ ବାହାରି ଆଇପିଏସ ଭଳି ସମ୍ମାନଜନକ ପୋଷ୍ଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ତୁମେ ନିଜ ମନରେ କିଛି ବଡ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପବଦ୍ଧ ହୋଇଛ, ତେବେ ତୁମେ ସେହି ସବୁ ପରିପାରିବ ଯାହା ତୁମେ ଭାବି ପାରିବ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ବିଜୟ ଜଣେ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ ଚାକିରୀ କରି ଆଇପିଏସ ପରି ସମ୍ମାନଜନକ ପୋଷ୍ଟ ହାସଲ କରି ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସତ କରି ଦେଖାଇଲେ |

Google

ଦିଲ୍ଲୀ: ଚାଷୀ ପରିବାରର ଅଟନ୍ତି ଆଇପିଏସ ବିଜୟ :-

ରାଜସ୍ଥାନର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁର ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିବା ବିଜୟ ସିଂ ଗୁରଜର ନିଜ ପିଲାଦିନ କ୍ଷେତରେ କାମ କରି ବିତାଇଛନ୍ତି, ଫଳସ୍ୱରୂପ ବିଜୟଙ୍କ ଭିତରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାର କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ଆସିଥିଲା | ବିଜୟଙ୍କ ବାପା ଜଣେ କୃଷକ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଦୁର୍ବଳ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅଭାବ ହେବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ | ବିଜୟ ନିଜର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପାଠପଢା ଗାଁର ସରକାରୀ ସ୍କୁଲରୁ ହିଁ କରିଥିଲେ |

ବିଜୟ ନିଜ ପିଲାଦିନର ଦିନଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ପକାଇ କହିଥାନ୍ତି ଯେ କିପରି ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ଶିଖାଇଥିଲେ, ଝା କାରଣରୁ ଆଜି ବିଜୟ ଆଇପିଏସ ପରି ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦବୀରେ ରହିଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ସକାଳ ୩-୪ ଟା ବେଳକୁ ଉଠାଇ ଦେଉଥିଲେ | ଯାହା ପରେ ସେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରି ଆଠଟା ବାଜିବା ବେଳକୁ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିଲେ, ଠିକ ଏହି ନିୟମ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୁନରାବୃତ୍ତି କରାଯାଉଥିଲା | ଏଭଳି ପରିବେଶରେ ବିଜୟଙ୍କ ପିଲାଦିନ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା |

ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇ ପାରିଥିଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର କନଷ୍ଟେବଳ :-

ବିଜୟଙ୍କ ଗାଁରେ ସରକାରୀ ଚାକିରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ସେଥିପାଇଁ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସରେ କନଷ୍ଟେବଳ ନିଯୁକ୍ତି ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ | ଯାହାପରେ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ କହିଥିଲେ, ବିଜୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ଆଇଡ଼ିଆ ଭଲ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସରେ କନଷ୍ଟେବଳ ହୋଇଥିଲେ |

ପୋଲିସ କାମରେ ମନ ଲାଗିଲାନି ଏବଂ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ :-

ବିଜୟଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାକିରୀ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରମୋସନ ମିଳି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ କେହି ଥିଲେ, ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତା ଏବଂ ନିଜ ଜୀବନ ବିତାଇଥାନ୍ତା | କିନ୍ତୁ ବିଜୟଙ୍କୁ ଏପରି ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ କାମ କରି ସେ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଖାସ କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ |

ସେଥିପାଇଁ ବିଜୟ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ କାହାର କୋଚିଂ ବିନା ଏବଂ କାହାର ପରାମର୍ଶ ବିନା ଆଇପିଏସ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ସମୟ ମିଳିଥାଏ ସେ ପଢିବା ପାଇଁ ବସି ଯାଉଥିଲେ | ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ସିନିୟରମାନେ ବହୁତ ଖୁସି ହେଉଥିଲେ |

ତେବେ ବିଜୟ ସିଂ ଗୁରଜରଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ବିଫଳ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା | ଅନେକ ଅସଫଳ ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଥରେ ସେ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କୌଣସି କାରଣରୁ ସେ ରହି ଯାଇଥିଲେ | ଫଳସ୍ୱରୂପ ତାଙ୍କୁ ଏଥର ଜଣାପଡିଲା ଯେ ବାସ ଟିକିଏ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରାଯାଏ ତେବେ କାମ ହୋଇପାରିବ | ଶେଷରେ ୨୦୧୭ ବ୍ୟାଚରେ ସେ ସମସ୍ତ ବନ୍ଧନ ଭାଙ୍ଗି ସିଭିଲ ପରୀକ୍ଷଣର ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଅତିକ୍ରମ କଲେ ଏବଂ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ ମିଳିଥିଲା |

Google

ନିଜ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ କରି ପାରିବେ, ତେବେ କେହି ବି କରିପାରିବେ | ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ଅଭାବଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରି ସେଗୁଡିକୁ ଦୂର କରିବା ଦରକାର |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *