୧୭ ବର୍ଷର ନନ୍ଦିନୀ ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ ହୋଇଗଲେ ପ୍ରେରଣାଦାୟିନୀ, ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଇ ଗଲେ ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖବର

ମରିବା ପରେ ମଣିଷ ଶରୀର କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗି ନଥାଏ। ତାପରେ ମଣିଷ ଶରୀରକୁ ଜଳାଇ ଦିଆ ଯାଏ ବା ପୋତି ଦିଆ ଯାଏ। ଏହାପରେ ଶରୀର ର କୌଣସି ଅସ୍ତିତ୍ବ ରହି ନଥାଏ। ଆମେ ଖାଲି ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସ୍ମୃତି କୁ ନେଇ ବଞ୍ଚି ଥାଉ। ଯଦି ଆମେ ଯିବା ସମୟରେ ନିଜ ମୃତ ଶରୀର ଦ୍ଵାରା ଜଣକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରି ପାରି ହେଲେ ବହୁତ ଉତ୍ତମ ରହିଛି। ଗୁଜୁରାଟ ର ବାଡୋଦରା ରହୁଥିବା ୧୭ ବର୍ଷୀୟ ନନ୍ଦିନୀ ଶାହ ଏଭଳି ହିଁ କଲେ।

୧୭ ବର୍ଷର ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ୧୮ ଡିସେମ୍ବର କୁ ଅଚାନକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଗିଡି ପାରେ। ଏହାର ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଲା, କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ବ୍ରେନ ଡେଡ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରି ଦେଇଥିଲେ। ସେ ମରିବା ପରେ ନିଜର ସବୁ ଅଙ୍ଗ କୁ ଦାନ କରିବାର ଇଛା ଯତାଇ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ନିଜ ହୃଦୟ ରେ ପଥର ରଖି ତାଙ୍କ ଝିଅର ଇଛା ପୂରଣ କଲେ। ଏବେ ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ଅଙ୍ଗ ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ଲୋକ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଛନ୍ତି।

Google

ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଇଛା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ନିଜ ଝିଅର ହୃତପିଣ୍ଡ, ଫୁସଫୁସ, କିଡନୀ, ଲିଭର ଏବଂ ଦୁଇଟି ଆଖି କୁ ବଡୋଦରା ରେ ସବିତା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଦାନ କରିଦେଲେ। ବଡୋଦରା ରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଥିଲା କେହି ଜଣେ ନିଜ ଶରୀରର ସାତଟି ଅଙ୍ଗ କୁ ଦାନ କରିଛି। ଡାକ୍ତର ଅନୁସାରେ ସଫଳ ସର୍ଜରୀ ପରେ ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ହାର୍ଟ କୁ ଗ୍ରୀନ କରିଡ଼ର କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଯାହାକୁ ଫୁସଫୁସ କୁ ମୁମ୍ବାଇ ପହଞ୍ଚା ଯାଇଛି। ତାର ଦୁଇଟି ଆଖି, ଦୁଇଟି ଲିଭର ଓ କିଡନୀ କୁ ଅହମଦାବାଦର ଆଇକେଡି ହସ୍ପିଟାଲ ରେ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ମାଆ କ୍ରିମାବେନ ଶାହ ଭାବୁକ ହୋଇ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଝିଅ ପିଲାବେଳ ରୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଚାର କରି ଆସିଛି। ନିଜର ଶେଷ ମୁହୁର୍ତ୍ତ ରେ ସେ ଅନେକ ଜୀବନ ବଞ୍ଚେଇ ଯାଇଛି। ନନ୍ଦିନୀ ଘରର ବଡ ଝିଅ ଥିଲା। ତାର ଏକ ସାନ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ସେ ବଡ଼ ହୋଇ ବ୍ୟୁଟିଶୀୟାନ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା।

କହିବାକୁ ଗଲେ ନନ୍ଦିନୀ ଙ୍କ ପିତା ନୀରଜ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ମୋ ଝିଅ ବହୁତ ସାହସୀ ଥିଲା। ପିଲାବେଳ ରୁ ସେ ବଡ଼ ଲୋକଙ୍କ ଭଳି କଥା କହୁ ଥିଲା। ସମସ୍ତେ ଠିକ୍ କହୁ ଥିଲେ ସେ ବଡ଼ ହୋଇ ଆମକୁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରାଇବ। କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଆମକୁ ଗୌରବାନ୍ଵିତ କରାଇବ ତାହା ଜାଣି ନଥିଲି।

ନନ୍ଦିନୀ ପ୍ରେରଣା ନେଇ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅଙ୍ଗ ର ଦାନ କରି ପାରିବେ। ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ମରିବା ପରେ ଶରୀରର ଏକ ବଡ଼ ମାସ ଟୁକୁଡ଼ା ଛଡ଼ା କିଛି ରହି ନଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଅଙ୍ଗ ଦାନ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ପାରିବ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *