ବାହାଘର ହେବାକୁ ଦୁବାଇରୁ ଭାରତ ଆସିଥିଲା ଯୁବକ, କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ କ୍ୟାନସେଲ କରିଦେଲା ବାହାଘର

କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବାପାଇଁ ଦାବି କରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାରେ କୃଷକ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏକି କୃଷକ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ବାହାଘରକୁ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାନସେଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ ସତନାମ ସିଂଙ୍କୁ UAE ରେ ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀରୁ ୨ ବର୍ଷ ୨ ମାସ ଛୁଟି ମିଳିଥିଲା | ସେ ଭାରତକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏଠାକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ଯୋଜନା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ | ସିଂ ନଭେମ୍ବର ୨୯ ରେ ପଞ୍ଜାବର ଜଲନ୍ଦର ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଜ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଚାଷୀମାନେ ତିନୋଟି କୃଷି ନିୟମ ବିରୋଧରେ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି | ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ସତନାମ ନିଜ ବାପାମାଙ୍କ ସହିତ ମାତ୍ର ଦୁଇ ଦିନ ବିତାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ନୂତନ ମୋଟରସାଇକେଲ କିଣିଲେ ଏବଂ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ଦିଲ୍ଲୀ-ହରିୟାଣା ସୀମା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କଲେ |

Google

ଅବୁ ଧାବିର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ପ୍ଲମ୍ବର ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବା ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇପାରିବ | ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ କରାଯାଇପାରେ | ସିଂଙ୍କ ବାପାମା ତାଙ୍କୁ ଛୁଟିଦିନରେ ବିବାହ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ପଚରା ଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ବିରୋଧ ସ୍ଥଳରେ କେତେ ଦିନ ରହିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସତନାମ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଜିତିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ରହିବେ | ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅବୁ-ଧାବିରେ କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ଜଣେ କୃଷକ ଥିଲି | ମୋତେ ପ୍ରଥମେ ମୋର ଖେତକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ହଜାର ହଜାର କୃଷକ ତିନି ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଦିଲ୍ଲୀର ଅନେକ ସୀମାରେ ଡେରା ପକାଇ ରହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଦାବି ଏହା ଯେ କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯାଉ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ ଏହାଦ୍ୱାରା କର୍ପୋରେଟକୁ ଲାଭ ହେବ ଏବଂ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ହୋଲସେଲ ବଜାର ବଜାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶେଷ ହୋଇଯିବ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *