କୋଭିଡ-୧୯କୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏହି ଆମେରିକୀୟ ପଶୁ,ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କର ଦାବି ?

କରୋନା ଭାଇରସକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ସାରା ଦୁନିଆ ଚେଷ୍ଟା କରିଚାଲିଛି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ ଉଣ୍ଟ ପ୍ରଜାତିର ପଶୁ ଲାମାଠାରୁ ନଭେଲ କରୋନାଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରୁଥିବା ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି | ସେମାନଙ୍କର ଛୋଟ ଆକାର ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନୈନୋବଡି କୁହାଯାଇଥାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ଏକ ସେଟକୁ ଆଇସୋଲେଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହାସହିତ ଦାବି ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ନୈନୋବଡିକୁ ଇନହେଲର ଏବଂ ନେଜଲ ସ୍ପ୍ରେରେ ଦେଇ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇପାରେ, ଯାହା ମାନବ ଶରୀରରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ |

ଏହାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଫଳାଫଳକୁ ଏକ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରାଗଲା | ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ରିପୋର୍ଟରେ ଦାବି ରହିଛି ଯେ ନୈନୋବୋଡି ଉଭୟ ତରଳ ଏବଂ ବାୟୁରେ ସହଜରେ ରହିପାରିବ | ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଭିତରକୁ ନେବାପରେ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯିବ | ଆମେରିକାର ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ହେଲ୍ଥ (NIH)ର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇସୋଲେଟ କରାଯାଇଥିବା ସେଟରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ NIH-CoVnb-112 ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟେ | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା SARS-CoV-2 ର ସ୍ପାଇକ ପ୍ରୋଟିନକୁ ଧରିଥିବା ଭାଇରସ କଣିକାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିପାରେ |

Google

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ପ୍ରଫେସର ଡେଭିଡ ଏଲ ବ୍ରାଡି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଏହି ଆଣ୍ଟି କୋଭିଡ-୧୯ ନୈନୋବଡି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ’ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନୈନୋବଡିକୁ ଇନହେଲର, ନେଜଲ ସ୍ପ୍ରେ ସହିତ ନେବୁଲାଇଜର ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ଉଣ୍ଟ ପ୍ରଜାତିର ପଶୁମାନଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଘଟୁଥିବା ବିଶେଷ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ମିଳିଛି | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉଣ୍ଟ, ଲାମା ଏବଂ ଅଲପାକା ଅଟେ |

ଯେବେଠାରୁ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ସେବେଠାରୁ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଲାମାର ନୈନୋବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି | ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବାକୁ ଦାବି କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ସାମାନ୍ୟ ଭିନ୍ନ ରଣନୀତି ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ହାରାହାରି ଭାବରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ପ୍ରୋଟିନଗୁଡିକର ଓଜନ ଅଧିକାଂଶ ମାନବ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ତୁଳନାରେ ଏକ ଦଶମାଂଶ ଅଟେ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *