ଖୁସି ଖବର : ଆଧାର କାର୍ଡର ଅନଲାଇନ ସେବା ଆରମ୍ଭ,ଆଉ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବନି ଆଧାର ସେଣ୍ଟର,ଘରେ ବସି ନିଜେ ସବୁ କିଛି କରନ୍ତୁ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ଅନଲାଇନ ଫର ଆଧାର କାର୍ଡ:-

ଆଧାର କାର୍ଡ ଆଜିକା ସମୟରେ ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ବାରମ୍ବାର ଆଧାର କାର୍ଡ ସେଣ୍ଟର ଯିବା ବହୁତ୍ ବିପଦ ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ ଆଧାର ଜାରୀ କରାଯାଉଥିବା ସଂସ୍ଥା ୟୁଆଇଡିଏଆଇ ତରଫରୁ ଏକ ନୂଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆଧାରର ଅପଡେଟ ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ। କିଛି ସୁବିଧା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ସେଣ୍ଟର ଯିବାକୁ ହେବ। କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ କାମ ଆପଣ ଘର ବସି ଅପଡେଟ କରିପାରିବେ।

Google

v

ୟୁଆଇଡିଏଆଇର ଅଧିକାରୀକ ୱେବସାଇଟ uidai.gov.in/images/AadhaarHandbook2020.pdf ଲିଙ୍କ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର ହେଣ୍ଡ ବୁକର ପିଡ଼ିଏଫ ଫାଇଲରେ ମିଳିଯିବ। ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡରେ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ସଂଶୋଧନ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ତଥ୍ୟ ଆପଣ ପାଇଯିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଖରୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବିନା କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଦ୍ଵାରା ଇ-ମେଲ୍ ଆଇଡି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଆଧାର ସେବା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ।

ଯଦି ଆପଣ ସେହି ସ୍ଥାନଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ରହୁଛନ୍ତି ଯାହାର ଠିକଣା ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟତମ ଆଧାର ସେଣ୍ଟରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅନଲାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୧.୩୦ ବିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଆଧାର କାର୍ଡ ଜାରି କରାଯାଇଛି।

କିଛି ସେବା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ଼ରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ପରି ଫୋଟ କିମ୍ବା ଜେଣ୍ଡରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ସମ୍ଭବ ହେବ। ଫୋଟ ଅପଡେଟ କରିବା ପାଇଁ ୧୦୦ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ।ଏହା ସହିତ କିଛି ଦିନ ଲାଗିଥାଏ। ଯାହାପରେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇଦିଆଯାଏ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *