ଆଜି ରାତି ଅଧିକ ଲମ୍ବା ହେବ…୮୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆଜି ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଦେଖାଯିବ ଅଦ୍ଭୁତ ନଜର,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ଇଂରାଜୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ହିସାବରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ଅର୍ଥାତ ଆଜି ରାତି ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ରାତି ହେବ। ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖୋଗଳ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ନଜର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଉପରେ ଅଛି। ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଆଜି ଏମିତି ଅଦ୍ଭୁତ ନଜାରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ଯାହାକି ଗତ ୮୦୦ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ଥର ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ବାସ୍ତବରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷର ସୌରମଣ୍ଡଳର ଦୁଇଟି ସବୁଠୁ ବଡ ଗ୍ରହ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନିକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିବକି ଏହି ଦୁଇ ଗ୍ରହ ବହୁତ ପାଖକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି। ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନି ଗ୍ରହ ନିକଟ ଆସିବାର ଦୁର୍ଲଭ ଘଟଣା ପାଖାପାଖି ୮୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଖୋଗଳ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମୁତାବିକ ବାସ୍ତବରେ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରେ ଶନି ଓ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରେ ଦୁଇ କୋଟି କିଲୋମିଟର ହେବ କିନ୍ତୁ ପୃଥିବୀରୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିବ ଏହା ପାଖାପାଖି ଅଛନ୍ତି। ଏମିତି ଦୁଇ ଗ୍ରହ ନିଜ ନିଜର ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ଥିତିରେ ରହିବା କାରଣରୁ ହେଉଅଛି।

Google

ଏହିପରି ଭାବରେ, ଦୁଇଟି ଗ୍ରହର ଘଟଣା ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହେବାକୁ ଖୋଗଳ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ବଡ କନେକ୍ସନ ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି। ସାଂସଦ ବିଡଲା ତାରାମଣ୍ଡଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ଦୁଆରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଖୋଗଳୀୟ ପିଣ୍ଡ ପୃଥିବୀ ନିକଟରୁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଅତି ନିକଟତର ଏବଂ ଏହି ଘଟଣାକୁ ସଂଯୋଗ କୁହାଯାଏ। ଶନି ଏବଂ ବୃହସ୍ପତିର ଏହିପରି ମିଳନକୁ ଡବଲ ପ୍ଲାନେଟ ବା ଗ୍ରେଟ କଞ୍ଜକ୍ସନ କୁହାଯାଏ।

ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସହରରେ ୨୧ ଡିସେମ୍ବରକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ହେବ ପରେ ଏହି ଘଟଣା ଦେଖାଯିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମୁତାବିକ ୨୧ ଡିସେମ୍ବର ସନ୍ଧ୍ଯାରେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ କ୍ଷିତିଜ ଠିକ୍ ତଳେ, ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାର ଦେଖାଯିବ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସୌରମଣ୍ଡଳର ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଶନି ୦.୧ ଡିଗ୍ରୀ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଖାଯିବ।

ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କର କକ୍ଷପଥ ଅଧିକ ଘନିଷ୍ଠ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ ପରସ୍ପରର ନିକଟତର ହେବେ। ଉଭୟ ଗ୍ରହ ଏକ ଡିଗ୍ରୀର ଏକ ଦଶମାଂଶ ସହିତ ସମାନ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଘଟଣା ଘଟିବ।

ଏମପି ବିଡଲା ତାରାମଣ୍ଡଳର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦେବୀ ପ୍ରସାଦ ଦୁଆରୀ କହିଲେକି ୨୧ ଡିସେମ୍ବରରେ ବୃହସ୍ପତି ଓ ଶନି ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ୭୩.୫ କୋଟି କିଲୋମିଟର ରହିବ ଓ ପ୍ରତ୍ଯେକ ଦିନ ଏହି ଦୁଇଜଣ ପରସ୍ପର ନିକଟତର ହେବେ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *