କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବହୁତ ଖତରନାକ, ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଭାଇରସ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ବ୍ରିଟେନରେ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବା ପାଇଁ ସେଠାକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାଇରସର ନୂଆ ଅବତାର ଦାୟୀ ଅଟେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ କହିବା କଥାକି ଏହି ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ବେରିଏଣ୍ଟ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ଟ୍ରାସ୍ମିସିବିଲିଟି ଅଟେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛିକି ପ୍ରଥମ ଭାଇରସର ମୁକାବିଲାରେ ନୂଆ ଭାଇରସ ଅଧିକ ତୀବ୍ର ଭାବରେ ସଂକ୍ରମଣ କରିଥାଏ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା କଥାକି ଯେଉଁ କରୋନା ଟୀକା ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ନିଭାଇବ ଓ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବଶାଳି ରହିବ। କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନ ସରକାର କ୍ରିସମାସ ପରି ବଡ ପର୍ବରେ ଶକ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗୁ କରିବା ସହିତ ତତ୍କାଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେଇଛି।

Google

ଚେନ୍ନାଇର ଆଇସିଏମଆର ଏପିଡେମୋଲୋଜି ବିଭାଗର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ମୋହନ ଗୁପ୍ତେ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତିଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କଲା। ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ପ୍ରୟାସକୁ ବିପଦରେ ପକାଇବ କି? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଛନ୍ତିଯେ ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ଏହି ଜୀବାଣୁର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସମୟ ଯେତେବେଳେ ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ସେ କହିଲେକି, ଭାଇରସର ଏହି ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ ଜିନୋମରେ ସମୁଦାୟ ୧୭ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯାଉଛି, ଏହା ବହୁତ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଟେ ଯାହାକି ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ବିପଦ ଅଟେ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କାରଣରୁ, ଏହି ଭାଇରସର ସଙ୍କ୍ରମଣତା ବଦଳି ଗଲା ଓ ଏହା ପୂର୍ବ ଭାଇରସ ମୁକାବିଲାରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ସହିତ ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା।

ଡକ୍ଟର ଗୁପ୍ତେଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁତ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛିକି କେବଳ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ର ଉପସ୍ଥିତି ଅଧିକ ରହିଛି କାରଣ ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ। ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଅପେକ୍ଷା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ସ୍ଥିର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏହାର ମରାମତିର ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରଣାଳୀ ଅଛି ଏବଂ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପରିବର୍ତ୍ତନ ତୁଳନାତ୍ମକ ଭାବରେ ଛୋଟ ଏବଂ ବହୁତ ଧୀର ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ନୂଆ ଭାଇରସ ଷ୍ଟ୍ରେନର ସଂକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ, ଡ. ଗୁପ୍ତେ କହିଲେକି ଏହାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ “ବହୁତ ଅଧିକ ସଂପ୍ରେଷଣତା” ଅଟେ। ଯାହାକି ପୂର୍ବ ସଂକ୍ରମଣ ତୁଳନାରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ସେ ପୁଣିଥରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତିଯେ ବ୍ରିଟେନରେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ମୁଖ୍ୟତଃ ଦ୍ରୁତ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପୁଥିବା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ।

ଗୁପ୍ତେ କହିଛନ୍ତି, ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ (ନୂତନ କୋଭିଡ-୧୯) ନିଶ୍ଚିତ ରୂପରେ ଭାରତକୁ ଆସିବ, କାରଣ ବଇଶିକ ସ୍ତରରେ ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବହୁତ ବଡ ଅଟେ। ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ଏବଂ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ଏହା ସମ୍ଭବଯେ ଏହି ନୂତନ ସଂସ୍କରଣ ଭାରତରେ ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି ଯାହା ଇଂଲଣ୍ଡରେ ମିଳିଥିଲା।

Google

ସେ କହିଲେକି ଭାରତ ଉପରେ ନୂଆ ଭାଇରସର ପ୍ରଭାବ କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳି ରହିବ ତାହା ଦେଖିବାର ଅଛି। ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ଉପରେ ଟିପ୍ପଣୀ ଦେଇ ଗୁପ୍ତେ କହିଲେକି, ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାମଲା ବହୁତ କମ ଦେଖାଯାଉଛି। ସେ କହିଲେକି ଭାରତରେ ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି ଓ ଗମ୍ଭୀରତା ବହୁତ କମ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *