ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଗିଳି ଦେଇଥିଲା ୬୫ ଟି ଚୁମ୍ବକୀୟ ଗୋଲୀ, ୫ ଘଣ୍ଟା ଲାଗିଲା ସର୍ଜରୀ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଏକ ଦେଢ଼ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଖେଳିବା ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଚୁମ୍ବକର ୬୫ଟି ଗୋଲୀକୁ ଗିଳି ଦେଇଥିଲା | ଡାକ୍ତରମାନେ ୫ ଘଣ୍ଟାର ସଫଳ ଅପରେସନ ପରେ ସମସ୍ତ ଗୋଲୀ ଗୁଡିକୁ ବାହାର କଲେ ଏବଂ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ | ଶିଶୁଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଭଲ ଅଛି |

ଶିଶୁଟିକୁ ବାରମ୍ବାର ବାନ୍ତି ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଡାକ୍ତରମାନେ ତୁରନ୍ତ ଏକ୍ସ-ରେ କରାଇଥିଲେ | ଏକ୍ସ-ରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପେଟରେ ମାଳ ପରି କିଛି ଦେଖା ଯାଇଥିଲା | ଶିଶୁର ପରିବାର ଲୋକେ ଘରେ ଏପରି କୌଣସି ମାଳ ଥିବାର ମନା କରିଥିଲେ | ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଅପରେସନ କରିବାପାଇଁ କହିଥିଲେ |

Google

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଅପରେସନ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁର ପେଟରେ ଏକ ଛେଦନ କରାଗଲା, ସେତେବେଳେ ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡ଼ିକ ଏଥିରେ ଲାଗି ରହିଲା | ଯାହା ପରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଗୋଲୀ ଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା | ତା’ପରେ ଲୁହା ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରି ଚୁମ୍ବକ ଆବିଷ୍କୃତ ହେଲା | ଚୁମ୍ବକର ଏହି ଗୋଲୀ ଗୁଡିକ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଏକତ୍ର ଭାବରେ ଲାଗି ରହିଥିଲେ |

ହସ୍ପିଟାଲର HOD ଡାକ୍ତର ସମାୟାରା ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ୱାନ ହେଉଛି ଚୁମ୍ବକୀୟ ୬୫ ଟି ଗୋଲୀକୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ପେଟରୁ ବାହାର କରିବା ଥିଲା | ଗୋଲୀ ଗୁଡିକ ନିଜ ନିଜ ଭିତରେ ଲାଗି ରହି ମାଳରୁ ରୂପ ନେଇଥିଲେ | ଡ଼କ୍ଟର ୫ ଘଣ୍ଟାର ସଫଳ ଅପରେସନ ପରେ ଅତି ସାବଧାନ ସହିତ ଶିଶୁର ପେଟରୁ ଚୁମ୍ବକ ଗୋଲୀଗୁଡିକୁ ବାହାର କରିଦେଲେ |

ଶିଶୁରୋଗ ସର୍ଜନ ଡାକ୍ତର ସୁନୀଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମ୍ୟାଗନେଟର ଗୋଲୀ ଅନ୍ତନଳୀରେ ଥିବା କାରଣରୁ ଆଘାତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ପାରି ନଥିଲା | ଅପରେସନ ସମୟରେ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଗୋଲୀ ଗୁଡିକ ନିଜ ଭିତରେ ଲାଗି ରହି ଥିଲା ​​| ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପିଲାଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଭଲ ଅଛି ଏବଂ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ତାକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେବନାହିଁ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *