ଏକ ଫୋନ କଲରେ ମାରି ଦେଇଥିଲେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ, ପୁଣି ୨ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଗଲା ହିଟଲରଙ୍କ ଏହି ହତ୍ୟାକାରୀ ଟେଲିଫୋନ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ମାମଲା

ଜର୍ମାନୀର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ହିଟଲରଙ୍କ କ୍ରୁରତା ସାରା ବିଶ୍ୱ ଜାଣିଛି। ହିଟଲର ୧୯୯୩ ରୁ ୧୯୪୫ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜର୍ମାନର ଶାସକ ଥିଲେ। ସେ ଜାତୀୟ ସମାଜବାଦୀ ଜର୍ମାନ ୱାର୍କର୍ସ ପାର୍ଟି(ଏନଏସଡିଏପି)ର ନେତା ଥିଲେ। ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ହିଟଲର ଶତ୍ରୁ ଦେଶର ବନ୍ଧକମାନଙ୍କୁ ଅତି ନିର୍ମମ ଭାବରେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ଏହା ଇତିହାସର କଳା ପୃଷ୍ଠାରେ ଲେଖା ହୋଇଛି। ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ହିଟଲର ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଟେଲିଫୋନ୍ ୧୯୪୫ମସିହାରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ୨୦୧୭ରେ ଏହାକୁ ନିଲାମ କରାଯାଇଥିଲା। ଆମେରିକୀୟ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇ ଏହାକୁ କିଣିଥିଲେ। କୁହାଯାଏଯେ, ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଟେଲିଫୋନ୍ କଳା ରଙ୍ଗର ଥିଲା, ଯାହାକୁ ପରେ ନାଲି ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଟେଲିଫୋନ୍ ବର୍ଲିନ୍‌ରେ ହିଟଲରଙ୍କ ବଙ୍କରରୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ହିଟଲର ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେକି, ଗ୍ୟାସ ଚାମ୍ବରରେ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ରଖି ତାଙ୍କର ହତ୍ୟା କରି ଦିଆଯାଉ। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଏକ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ୟହୁଦୀ ଥିଲେ। ନାଜିଙ୍କର ଏହି ଏକାଗ୍ରତା ଶିବିର ପୋଲାଣ୍ଡରେ ଥିଲା।

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି, ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଜର୍ମାନର ଏକଛତ୍ରବାଦୀ ଶାସକ ଆଡଲଫ୍ ହିଟଲର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥିଲେ। ପରେ, ଏହି ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଚାମ୍ବରରେ ରଖି ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

Google

ହିଟଲର ଦ୍ଵିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ କିଛି ବିଶେଷ ଶିବିର ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ। ଯେଉଁ ଶିବିରରେ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦିଆଯାଉଥିଲା। ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ ପୋଲାଣ୍ଡରେ ଔଶିତଜ ନାମକ ଏକ ଶିବିର ଥିଲା।

ନାଜି ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ୟୁରୋପର ସମସ୍ତ ଦେଶରୁ ୟହୁଦୀମାନଙ୍କୁ ଧରି ନେଇଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଶିବିରରେ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥାନ୍ତି।

ପୋଲାଣ୍ଡର ଔଶିତଜ କେନ୍ଦ୍ର ସବୁଠାରୁ କୁଖ୍ୟାତ ନିର୍ଯାତନା ଶିବିର ଥିଲା।

ଏହି ଶିବିରରେ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କର କେଶ କାଟି ଦିଆ ଯାଉଥିଲା। ସେମାନଙ୍କୁ ବିନା ପୋଷାକରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଉଥିଲା।

Google

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି, ୬ ବର୍ଷର ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନାଜିମାନେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଲକ୍ଷ ୟହୁଦୀମାନଙ୍କର ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୫ ଲକ୍ଷ ପିଲା ଥିଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *