ଏମବିଏ, ବିଏସସି ଏବଂ ବି-କମ ପାଠପଢା ସାରି ସମ୍ଭାଳିଲେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରଥମ ଋତୁରେ ହିଁ ୫ ଏକର ଜମିରୁ ରୋଜଗାର କଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷ,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି

କୃଷକ ବିଲର ବିରୋଧ ମଧ୍ୟରେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ମହାରାଜଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ତିନିଜଣ ସାଙ୍ଗ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଗତିର ସଙ୍କେତ ଲେଖୁଛନ୍ତି | ଏମବିଏ,ବିଏସସି ଏବଂ ବି-କମର ପାଠପଢା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ତିନି ସାଙ୍ଗ ମିଶି ପରିବାରର ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜୈବିକ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଲେ |

ଏଥିପାଇଁ ସରକାରୀ ସେ ହାୟତାରେ ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଗ୍ରହଣ କଲେ | ପ୍ରଥମ ଋତୁରେ ହିଁ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ତୁଳନାରେ ଶତଗୁଣ ଆମଦାନୀ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା | ପାଞ୍ଚ ଏକରରେ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବାର ଜୈବିକ ଚାଷରେ ମୂଳ ଛାଡି ଦଶ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଭ ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୁଇ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ହୀନ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇଥିଲେ | ପରିସ୍ଥିତି ଏହା ଯେ ଏମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ଫଳ ଓ ପନିପରିବା ବନାରସ, ଯୌନପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ ସମେତ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ଅନେକ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି |

Google

ଭାରତ-ନେପାଳ ସୀମାରୁ ନିକଟରେ ଥିବା ୟୁପିର ମହାରାଜଗଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା ଦୁର୍ଗେଶ ସିଂ ଜଣେ ଏମବିଏ ଡିଗ୍ରୀଧାରୀ ଅଟନ୍ତି |ଦୁର୍ଗେଶ ନିଜ ସାଙ୍ଗ ବରୁଣ ଶାହି ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ଶାହିଙ୍କ ସହିତ ମିଶି ୫ ଏକର ଜମିରେ ଗତ ବର୍ଷଠାରୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଫଳ ଓ ପନିପରିବାର ଜୈବିକ ଚାଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି | ଉଦ୍ୟାନ ବିଭାଗରରୁ ମିଳୁଥିବା ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସହାୟତା ଏବଂ ଅନୁଦାନରେ ପ୍ରଦାନ ମିଳୁଥିବା କୃଷି ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଫଳ ବ୍ୟତୀତ କଖାରୁ,ଭେଣ୍ଡି, ନେନୁଆ, କାକୁଡି ଏବଂ ଋତୁକାଳୀନ ପନିପରିବାଗୁଡିକର ଜୈବିକ ଚାଷର ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରତାପ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଋତୁରେ ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳର ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଗିଥିଲା | ବିକ୍ରି କରିବାପରେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା | ଏଥିରେ ଉତ୍ସାହ ବଢ଼ିଲା ଏବଂ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ କରିବାର ଆଶା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଲା | ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷିରୁ ଭଲ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି | ପୂର୍ବରୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଷ କରୁଥିଲେ | ଔଷଧ, ଶ୍ରମ, ମଞ୍ଜି, ପାଣିରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ମିଳିଲା, ତେଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଚାଷ କରୁଛୁ | ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ ଆସୁଛି | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ଅଟେ | ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଏକ ଏକରରେ ୩୦ ହଜାର ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆୟ ଦ୍ୱିଗୁଣିତରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି | ଫସଲ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର କଟାଯାଏ |

ଜିଲ୍ଲାରେ ଜୈବିକ ଚାଷର ଆଦର୍ଶ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିବା ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରତାପ ସିଂ, ଦୁର୍ଗେଶ ସିଂ, ବରୁଣ ଶାହି ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟବହାର କଲେ | ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଫେସନାଲ ଡିଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ବରୁଣ ଶାହି (୩୫) ହେଉଛନ୍ତି ଏମସିଏ ପାସ, ଆଦିତ୍ୟ ସିଂ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ବିଜ୍ଞାନ, ଦୁର୍ଗେଶ ସିଂ ଏମବିଏ କରିଛନ୍ତି |

ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଏକର ଜମିରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ତିନିଜଣ ସାଙ୍ଗ ଜୈବିକ ଚାଷ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଉପହାସ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହି ତିନିଜଣ ନିଜ ଜିଦ ଏବଂ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ୬ ମାସରେ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜୈବିକ ଚାଷ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲେ | ବରୁଣ ଶାହି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି, ଆଦିତ୍ୟ ସିଂ ଫସଲ ବୁଣିବା ଠାରୁ ନେଇ ଅମଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ଏମବିଏ ଡିଗ୍ରୀଧାରୀ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବାକୁ ମାର୍କେଟିଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି |

Google

ସିଂ ବ୍ରଦର୍ସ ନାମରେ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରତାପ ସିଂ, ଦୁର୍ଗେଶ ସିଂ, ବରୁଣ ଶାହି ଜୈବିକ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ଫସଲ ବିକ୍ରି ଉପରେ ଲକଡାଉନର ବିପଦ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା | ସେତେବେଳେ ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ଏବଂ ନିଜ ଫସଲର ଅନଲାଇନ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଯଥାର୍ଥ ମୂଲ୍ୟରେ ଜୈବିକ ଫସଲ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଦେଖି ବନାରସ, ଜୌନପୁର,ଆହ୍ଲାବାଦର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ହୋଲସେଲ କ୍ରୟ ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ | ଏହା ପରେ ମହାରାଜଗଞ୍ଜରୁ ଜୈବିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପାଦିତ ହେଉଥିବା ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ମହାନଗରଗୁଡିକରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *