LED ଲାଇଟ ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଶେଷ, ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର ଦାବି,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

ସାରା ଦୁନିଆ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ଭାଇରସ ଭଳି ମହାମାରୀ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛି ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ଏହାର ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୌଣସି ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆଶା ଅନୁଯାୟୀ ସଫଳତା ମିଳିନାହିଁ | ଏଭଳି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ ଜରିଆରେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ସମାପ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ |

ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନିଙ୍ଗ ଏବଂ ୱାଟର ସିଷ୍ଟମରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏଥିରେ ଲଟ୍ରାଭାଇଓଲେଟ୍ (UV) ଆଲୋକ ନିର୍ଗତ ଡାୟୋଡ୍ (UV-LED) କରୋନା ଭାଇରସକୁ ସଫଳାତାପୂର୍ବକ ଶେଷ କରିପାରେ ଏବଂ ଏହା ବହୁତ ଶସ୍ତା ମଧ୍ୟ ହେବ |

Google

ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ ଫଟୋ ରସାୟନ ଏବଂ ଫଟୋ ବାୟୋଲୋଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭାଇରସ ଉପରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ତରଙ୍ଗ ସହିତ UV-LED ବିକିରଣର କୀଟାଣୁଶୋଧନ ଦକ୍ଷତାକୁ ଆକଳନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ COVID-19 ଭାଇରସ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା SARS-CoV-2 ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି |

ଇସ୍ରାଏଲର ତେଲ ଅଭିବ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆମେରିକୀୟ ଷ୍ଟଡିଜର ସହ-ଲେଖକ ହାଦସ ମମନେ କହିଛନ୍ତି, “ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମାଧାନ ଖୋଜୁଛି | ବସ, ଟ୍ରେନ, ସ୍ପୋର୍ଟସ ହଲ କିମ୍ବା ବିମାନକୁ ମୁକ୍ତ ଭାଇରସ କରିବା ପାଇଁ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି | ଯାହା ପାଇଁ ସମୟ ସହିତ ଭୌତିକ ଶ୍ରମଶକ୍ତିର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥାଏ |

ମମନ କହିଛନ୍ତି, ଷ୍ଟଡିରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏଲଇଡି ବଲବ ଉପରେ ଆଧାରିତ କୀଟାଣୁ ଶୋଧନ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ସିଷ୍ଟମ ଏବଂ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନରରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ | ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଅଲ୍ଟ୍ରାଟୋଇଲେଟ ପ୍ରକାଶକୁ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଏଲଇଡି ବଲବର ବ୍ୟବହାର କରି କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଶେଷ କରିବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ | ଆମେ ଶସ୍ତା ଏବଂ ଅଧିକ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏଲଇଡି ବଲବର ବ୍ୟବହାର କରି ଭାଇରସକୁ ଶେଷ କରିବା, ଯାହା କମ୍ ଶକ୍ତି ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ନିୟମିତ ବଲବ ପରି ମର୍କୁର ନ ଥାଏ |

Google

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହିପରି ଏଲଇଡି ବଲ୍ବର ବ୍ୟାପକ ବ୍ୟବହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନୁସନ୍ଧାନର ବ୍ୟବସାୟିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି | ଆବଶ୍ୟକ ସଂଶୋଧନ ସହିତ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଲ୍ବଗୁଡିକ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନିଙ୍ଗ, ଭାକ୍ୟୁମ ଏବଂ ପାଣି ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଣୁଥିବା ପରିବହନ ଉପକରଣରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବୃହତ ପୃଷ୍ଠଗୁଡିକ ଏବଂ ଖାଲି ସ୍ଥାନକୁ ସଫଳାତାପୂର୍ବକ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଷ୍ଟମକୁ ଡିଜାଇନ କରାଯିବ ଉଚିତ | ଯେପରିକି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସିଧାସଳଖ ଆଲୋକର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁଏ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଘର ଭିତରେ ଡିଜେନ୍ସିଫେକ୍ଟ ହୋଇଥିବା ପୃଷ୍ଠଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ୟୁବି-ଏଲଇଡ଼ିର ବ୍ୟବହାର କରିବା ବହୁତ ବିପଦ ଆଣିପାରେ |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *