୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆସିଥିଲା ଏମିତି ଏକ ମହାମାରୀ,ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକଙ୍କର ରକ୍ତ ଗରମ ହୋଇ ଯାଉଥିଲା,ଆଉ ନାଚି ନାଚି ଚାଲିଯାଉଥିଲା ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ସେ ଡ୍ୟାନ୍ସସିଂ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ

କରୋନା ମହାମାରୀ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଦୁନିଆକୁ ବହୁତ ହଇରାଣ କରିଛି ଏବଂ ପୁରା ଦୁନିଆ ସାମାନ୍ୟ ଅବସ୍ଥାର ମାର୍ଗ ଦେଖାଉଛି | ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଡ୍ୟାନ୍ସର ମହାମାରୀ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇଯାଇଥିଲା | ଏହି ଲୋକମାନେ ରହସ୍ୟମୟ ଶୈଳୀରେ କେବଳ ନାଚିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାଚୁଥିଲେ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଉନଥିଲା |

୧୪ ଜୁଲାଇ ୧୫୧୮ ମସିହାରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ସହର ଷ୍ଟ୍ରାସବର୍ଗରେ ସବୁକିଛି ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ହଠାତ ଫ୍ରା ତ୍ରୋଫେ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳା ରାସ୍ତାରେ ନାଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ତାଙ୍କ ପାଖଆଖର ଲୋକମାନେ ଖୁସି ହେଉଥିଲେ, ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଥିଲେ ଏବଂ କରତାଳି ବଜାଉଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା ଯେ ଏହା ସାଧାରଣ ଡ୍ୟାନ୍ସ ନଥିଲା କାରଣ ଏହି ମହିଳା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଛଅ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ରାମ ନ ନେଇ କେବଳ ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିବାକୁ ଚାଲି ଯାଉଥିଲେ |

Google

ଏହି ମହିଳା ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାତିରେ ଥକାପଣ କାରଣରୁ ଶୋଇପଡୁଥିଲେ, ତାଙ୍କ ଜୋତା ନାଚି ନାଚି ରକ୍ତରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ପରଦିନ ସକାଳେ ସେ ପୁଣି ଉଠୁଥିଲେ ଏବଂ ପୁଣି ଡ୍ୟାନ୍ସ କରିବାକୁ ଲାଗୁଥିଲେ | ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସେଥିରେ ୩୪ ଜଣ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୪୦୦ ଜଣ ଲୋକ ଏହି ଡ୍ୟାନ୍ସ ମଣ୍ଡଳୀରେ ସାମିଲ ହୋଇ ସାରିଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଡ୍ୟାନ୍ସ ଲଗାତାର ଚାଲିରହିଲା ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ୧୫ ଜଣ ଲୋକ ହୃଦଘାତ, ଥକ୍କା କାରଣରୁ ମରି ଯାଉଥିଲେ |

ଯେତେବେଳେ ସହରର ପ୍ରଶାସନ କିଛି ବୁଝିପାରିଲା ନାହିଁ, ତେଣୁ ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ ସଂଗୀତଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଡାକିଥିଲେ ଏବଂ ଏକ ଡ୍ୟାନ୍ସ ପାଇଁ ବହୁତ ବଡ଼ ମଞ୍ଚ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲେ | ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା ଯେ ଏହି ନୃତ୍ୟର ପାଗଳାମି ଶେଷ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରୟାସ ଓଲଟା ହୋଇଗଲା | ଏତିରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ମହାମାରୀର ଅଂଶ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାଣ ହରାଇବାକୁ ଲାଗିଲେ |

ଜନ ବାଲର ନାମକ ଜଣେ ଐତିହାସିକ ଏହି ବିଷୟରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | କମ ୱେବସାଇଟ ସହିତ ଏକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୬ ବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜଣେ କ୍ୟାଥୋଲିକ ସାଧୁଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଅଭିଶାପ ଦେଇପାରନ୍ତି ଯାହା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୃତ୍ୟ ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ | ୧୫୧୮ ମସିହାରେ ଷ୍ଟ୍ରାସବର୍ଗରେ ମରୁଡ଼ି ଏବଂ ରୋଗ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଥିଲା, ତା’ପରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ସେମାନେ ଚାପ ଏବଂ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସର ମିଶ୍ରଣରେ ଏକ ଏପରି ପାଗଳ ଆଚରଣ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ ଯାହା ପୁରା ସହରକୁ କାବୁ କରିଥିଲା ​​|

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଥିଓରୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥାଏ ଯେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଏକ ନୃତ୍ୟ ସଂସ୍କୃତି ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଂଶ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ କିଛି ଏପରି ଏର୍ଗଟ ନାମକ ଫଙ୍ଗସର ସେବନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରୁ ସେମାନେ ଜ୍ଞାନ ହରାଇ ଅନ୍ୟ ଦୁନିଆକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ | ଏହି ଫଙ୍ଗସ ଏଲଏସଡି ନାମକ ବିବାଦୀୟ ଡ୍ରଗ୍ସରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଆଧୁନିକ ମେଡିକାଲ ଶବ୍ଦରେ ଏହାକୁ ସାଇକୋଜେନିକ ରୋଗ କୁହାଯାଏ | ଏହା ଏପରି ଏକ ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ମଣିଷ ମାନସିକ କାରଣରୁ ଅଜବ ବ୍ୟବହାର କରିପାରନ୍ତି | ତେବେ ଆଜି ବି ଏହି ନୃତ୍ୟ ମହାମାରୀର ସଠିକ କାରଣ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରି ନାହିଁ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *