ଯେବେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମଣିଷ ମାନଙ୍କର ଘର, ସେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରରୁ କିପରି ଦେଖାଯିବ ପୃଥିବୀ, ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଫୋଟ

ନ୍ୟାସନାଲ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସ୍ପେସ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ନାସା) ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ମଣିଷମାନଙ୍କର ଘର ବସାଇବାକୁ ନେଇ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ରହିଛି ଏବଂ ସେଠାରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଆଧାର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି | ନାସା ୨୦୨୪ ମସିହାରେ ଜଣେ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ନାସା ୧୮ ଜଣ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ନାମ ତାଲିକା କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମିଶନରେ ଯାଇପାରିବେ |

ନାସା ଏହାର ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିଛି, ଯାହା ଏହି ମିଶନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି | ଏହି ଚିତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ ଯେ ଯେଉଁ ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ରହିବେ, ତାଙ୍କୁ ପୃଥିବୀର ଦୃଶ୍ୟ କିପରି ଦେଖାଯିବ | ଏହି ମିଶନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହେଉଛି ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ କଲୋନୀ ବସାଇବା | ଏଠାରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ସମାନେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଥିବା ଉତ୍ସଗୁଡିକର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଶିଖିବେ |

Google

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଥିବା ସେହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବେ, ଯାହା ଉପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇ ପାରିନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଠାରେ ବେସ ନିର୍ମାଣ ପରେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୩୦ ମସିହାର ଆରମ୍ଭରେ ନାସା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ଲାନ କରୁଛି |

ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ ଏଜେନ୍ସିର ପରାମର୍ଶଦାତା ଏଡ଼ନ କୋଲିଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି ଯେ ଯଦି ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଗମ୍ଭୀର ରହିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମକୁ କିଛି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଧରିବାକୁ ପଡିବ | ଏଡନ ମାନୁଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶଚାରୀମାନେ ଏକ ସିଲିଣ୍ଡର ଆକାରର ଯାନରେ ରହିବେ , କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଥିବା ବିକିରଣ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଏକ ମିଟର ଗଭୀର ରେଗୋଲିଥ କାନ୍ଥର ବ୍ୟବହାର ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଥିବା ବିକିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ମହାକାଶଚାରୀମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ବହୁତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ କିନ୍ତୁ କିଛି ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ବେସ ତିଆରି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯିବ, କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରର ସାଉଥ ପୋଲ ନିକଟରେ କ୍ରମାଗତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଏଠାରେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରାଟରରେ ବରଫ ଅଧିକ ରହିବ, ଯାହାକୁ ଖଣି କରିବା ପରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ନିମନ୍ତେ ଅମ୍ଳଜାନ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ପାଇଁ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *