ଅଲଗା ଅଲଗା ରଙ୍ଗର କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ ଟ୍ରେନର କୋଚ? ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର କଣ, ଜାଣନ୍ତୁ ସବୁକିଛି

ଟ୍ରେନ ଓ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ସ୍ମୃତି ଯୋଡି ହୋଇ ରହିଥାଏ। ରେଳ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନରେ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥାଏ। କେବେ ନା କେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ରେଳରେ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି। ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ, ନିଜ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଓ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳକୁ ଯିବାର ଉତ୍ସାହ ଟ୍ରେନର ଯାତ୍ରାକୁ ଆହୁରି ମଜାଦାର କରାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ କେବେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିଥିବେ ତେବେ ଆପଣ ନିହାତି ବୁଝିପାରୁଥିବେ। ଯଦି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଆପଣ ଟ୍ରେନର ରଙ୍ଗ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କିଛି ଟ୍ରେନ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ ଓ କିଛି ଟ୍ରେନ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁକି ଟ୍ରେନର ରଙ୍ଗ କାହିଁକି ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ପୁଣିଥରେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ସମୟରେ ପ୍ୟାସେଞ୍ଜରଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇପାରିବେ।

ଆପଣ ଦେଖିଥିବେକି କୌଣସି ଟ୍ରେନର କୋଚ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ ଓ କୌଣସି ଟ୍ରେନର କୋଚ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। କୋଚର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଜଣାପଡିଥାଏ କୋଚର ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁକି କୋଚ ଦୁଇ ପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ। ଟ୍ରେନ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଆଇସିଏଫ ଅର୍ଥାତ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଅଟେ ଓ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥିଲେ ତାହା ଏଲଏଚବି ଅର୍ଥାତ ଲିଙ୍କ ହୋଫମେନ ବୁଶ ଅଟେ। ଏହି ଦୁଇଟି କୋଚରେ କେବଳ ରଙ୍ଗରେ ଫରକ ନଥାଏ ବରଂ ଏହି ଦୁଇଟି କୋଚ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ବହୁତ ଭିନ୍ନ ଅଟେ।

Google

ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି(ଆଇସିଏଫ):-

ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ତାମିଲନାଡୁର ଚେନ୍ନାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଯେଉଁଠାରେ ନୀଳ କୋଚ ତିଆରି କରାଯାଏ। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ୧୯୫୨ମସିହାରେ ଏହି କୋଚ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ଏଠାରେ ଟ୍ରେନ କୋଚ ତିଆରି କରାଯାଉଛି। ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ନୀଳ କୋଚ ଲୁହାରେ ତିଆରି। ଏହି କୋଚଗୁଡ଼ିକରେ ଏୟାର ବ୍ରେକକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁଯେ ଏହି କୋଚଗୁଡିକର ସର୍ବାଧିକ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ।

ଏହି କୋଚରେ ସ୍ଳିପର କ୍ଳାସରେ ୭୨ଟି ସିଟ ଥାଏ, ଯେତେବେଳେକି ଏସି-୩ କ୍ଳାସରେ ୬୪ଟି ସିଟ ରହିଥାଏ। ଏହି କୋଚ ପରସ୍ପର ସହ ଡୁଆଲ ବଫର ସିଷ୍ଟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଡିତ ଓ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଏହି କୋଚରେ ଅଧିକ ବିପଦ ଥାଏ। ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଏହି କୋଚ ଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଚଢିଯାଇଥାନ୍ତି। ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା କୋଚକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୧୮ମାସରେ ଥରେ ପିରିୟଡିକ ଅଭର ହିଲିଙ୍ଗ(ପିଓଏଚ)ର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହି କୋଚର ଯତ୍ନରେ ଅଧିକ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କୋଚର ରାଇଟ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହେଉଛି ୩.୨୫।

ଲିଙ୍କ ହୋଫମେନ ବୁଶ(ଏଲଏଚବି):-

ଲିଙ୍କ ହୋଫମେନ ବୁଶର କୋଚ ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଜର୍ମାନୀରୁ ଭାରତକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ଏହି କୋଚ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଫ୍ୟାକ୍କ୍ଟ୍ରି ପଞ୍ଜାବର କପୁରଥଲାରେ ଉପସ୍ଥିତ। ଏହି କୋଚ ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲରେ ନିର୍ମିତ ଏବଂ ଡିସ୍କ ବ୍ରେକ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ। ଏହି କୋଚଗୁଡିକର ସର୍ବାଧିକ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଅଛୁଯେ ଏସି ସ୍ଳିପର କୋଚରେ ୮୦ଟି ସିଟ ଥିବାବେଳେ ଏସି-୩ ଶ୍ରେଣୀରେ ୭୨ଟି ସିଟ ଅଛି। ଏହି କୋଚ ସେଣ୍ଟର ଏକ ବଫର କଲିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ୍ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛି, ଏହି କାରଣରୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଏହି କୋଚ ଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ଉପରକୁ ଚଢନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି କୋଚଗୁଡିକ ୨୪ମାସରେ ଥରେ ମରାମତି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ। ଏହାର ରାଇଟ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ହେଉଛି ୨.୫-୨.୭୫।

Google

କେଉଁ କୋଚ ଭଲ ଅଟେ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ବୁଝି ସାରିଥିବେକି ଲିଙ୍କ ହୋଫମେନ ବୁଶ କୋଚ, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରାଲ କୋଚ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି କୋଚ ଠାରୁ ଭଲ ଅଟେ। ଏଲଏଚବି କୋଚ ଆଇସିଏଫ କୋଚ ତୁଳନାରେ ୧.୭ ମିଟର ଅଧିକ ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବସିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନ ଥାଏ। ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଏଲଏଚବି କୋଚର ଗତି ମଧ୍ୟ ତୀବ୍ର ହୋଇଥାଏ। କୋଚ ଗୁଡିକ ଷ୍ଟେନଲେସ ଷ୍ଟିଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବାର ଆଇସିଏଫ କୋଚ ଠାରୁ ବହୁତ ଭାରି ହୋଇଥାଏ। ଦୁର୍ଘଟଣା ସମୟରେ ଲାଲରଙ୍ଗର କୋଚ ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *