ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଏପରି ହେବ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର

କରୋନା ଭାଇରସ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶକୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଟୀକା ଆସିପାରେ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି | ସେହିପରି ଟିକାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ରୂପରେଖ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଶା ରହିଛି ଯେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ମହାମାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରେ | କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସୁଥିବ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଟିକା କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି ଲଗାଯିବ ? ଟିକା ସର୍ବପ୍ରଥମେ କେଉଁମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ? ଟୀକାକରଣର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ ହେବ ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା |

ସର୍ବପ୍ରଥମେ କାହାକୁ ମିଳିବ ଟିକା ?

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କରୋନା ଟିକା ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ (୧କୋଟି), ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ (୨କୋଟି) ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବା ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ (୨୬ କୋଟି) ଦିଆଯିବ | ଏହା ପରେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ ବୟସର ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁମାନେ କିଛି ପୁରୁଣା ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ଅଟେ | ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଯୋଜନାରେ ସମୁଦାୟ ୩୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାର ଡୋଜ ଦିଆଯିବ |

Google

ଟୀକାକରଣ ସାଇଟରେ ନିୟମ କ’ଣ ରହିବ ?

ଟୀକାକରଣ ସାଇଟ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଲେ ଗୋଟିଏ ଟୀକାକରଣ ସାଇଟରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି ଟୀକାକରଣ ସ୍ଥାନରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଲଜିଷ୍ଟିକ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କକ୍ଷ ଏବଂ ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ସୁବିଧା ରହିଥିବ, ତେବେ ଆଉ ଏକ ଟିକାକରଣର ଅଧିକାରୀ ଯୋଡି ୨୦୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇପାରେ | ଅର୍ଥାତ ୧ ଦିନରେ ୧୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମ୍ବଳ ଉପଲବ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକାକରଣ କରାଯାଇପାରେ |

ଯଦି କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଅଧିବେଶନ ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଉଛି, ତେବେ ୫ ଜଣଙ୍କର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିମକୁ ପୃଥକ ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଭେକସିନେଟର ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଚାରିଜଣ ଭେକସିନେସନ ଅଧିକାରୀ ରହିବେ | ଏହା ପରେ ବାକି ଜନସଂଖ୍ୟାଙ୍କୁ ଟିକା ଏହି ରୋଗର ପ୍ରସାର ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଦିଆଯିବ |

କିପରି ହେବ ଲୋକଙ୍କର ଚିହ୍ନଟ ?

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭୋଟର ତାଲିକାକୁ ଆଧାର କରି ୫୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯିବ | କୋ-ୱିନ ନାମକ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ କରାଯିବ | ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସୂଚନା ବାସ୍ତବ ସମୟରେ ଅପଡେଟ କରାଯିବ | ଏଠାରେ ଏହି କଥା ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଯେ ଯେଉଁ ହିତାଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ, ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଆଧାରରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇସାରିଛନ୍ତି |

ଏପରି ଆଦୌ ହେବନାହିଁ :-

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏପରି ଆଦୌ ହେବନାହିଁ ଯେ କେହି ବ୍ୟକ୍ତି ତୁରନ୍ତ ଟୀକାକରଣ ସାଇଟରେ ପହଞ୍ଚି ନିଜର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ କରାଇବ ଏବଂ ଟିକା ଲଗାଇପାରିବ |

ରାଜ୍ୟ ସରକାର କରୁଛନ୍ତି ଯୋଜନା :-

ଟୀକାକରଣକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଟୀକାକରଣର ଯୋଜନା କରିବେ | ଏକ ଅଧିବେଶନରେ କେବଳ ୧୦୦ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବ | ଟୀକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭଳି ଚାଲିବ | ଏହା ଜଣା ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ୨୩ ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମିଶି ଟିକା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗିଛନ୍ତି |

ଟୀକାକରଣ ପରେ କ’ଣ ହେବ ?

ଏହା ନୁହେଁ, କରୋନା ଟୀକାକରଣ ସମୟରେ ଟୀକା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭରସା ରହିପାରିବ, ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣ ପରେ ଘଟୁଥିବା ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ଏହାଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ | କାରଣ ଏହି ଟିକା ନୂଆ ଅଟେ ଏବଂ କମ ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବାକୁ ପଡିବ, ସେଥିପାଇଁ ଏପରି କରିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ |

Google

ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ସମୟ :-

ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସକାଳ ୯:୦୦ଠାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫:୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଲଗାଯିବ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ଅଲଗା ସମୟରେ ଡକାଯିବ, ଯେପରିକି କୌଣସି ଭିଡ ହେବନାହିଁ |

ଏକ ଟୀକାକରଣ ସାଇଟରେ ତିନୋଟି କଠୋରୀ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ :-

୧. ଅପେକ୍ଷା କରିବା ରୁମ

୨. ଟୀକାକରଣ ରୁମ

୩. ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ରୁମ

ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ରୁମ ଅର୍ଥାତ ସେହି ଜାଗା ଯେଉଁଠାରେ ଟିକା ଲଗାଇବାପରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ୩୦ ମିନିଟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେବ | ଏହି ରୁମରେ ପିଇବାକୁ ପାଣି ଏବଂ ଶୌଚାଳୟ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଟିକା ଲଗାଇବାପରେ ୩୦ମିନିଟର ଅପେକ୍ଷା ଏଥିପାଇଁ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ, ଯେପରିକି ଏହା ଦେଖାଯାଇପାରିବ ଯେ କାହା ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି କି ନାହିଁ |

ଗୋଟିଏ ଟୀକାକରଣ ଟିମରେ ୫ଜଣ ରହିବେ :-

୧. ଟୀକାକରଣ ଅଧିକାରୀ – ଡାକ୍ତର/ନର୍ସ/ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ

୨. ଟୀକାକରଣ ଅଧିକାରୀ ୧ – ପୋଲିସ ହୋମଗାର୍ଡ କିମ୍ବା ସିଭିଲ ଡିଫେନ୍ସ ବ୍ୟକ୍ତି( ଯିଏକି ଲୋକମାନଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନର ସ୍ଥିତି ଦେଖିବେ)

୩. ଟୀକାକରଣ ଅଧିକାରୀ ୨-ଏମାନେ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ଯାଞ୍ଚକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିବେ

୪. ଟୀକାକରଣ ଅଧିକାରୀ ୩ ଓ ୪ – ଏହି ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ଷ୍ଟାଫ ଭିଡକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବେ

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ଏହିପରି ଦେଶବିଦେଶ ଖବର, ଓଡ଼ିଶା ଖବର, କରୋନା ଅପଡେଟ, ମନରୋଞ୍ଜନ୍ ଧର୍ମୀ ବିଷୟ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର, ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପୋର୍ଟାଲ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଓ ଫୋଲୋ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଖବରଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଲା ତେବେ ଏହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ଙ୍କୁ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଯାହାଫଳରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣି ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *